YOĞURDUN BOLLUĞUNA BAKIN!

YOĞURDUN BOLLUĞUNA BAKIN!

YOĞURDUN BOLLUĞUNA BAKIN!
29 Eylül 2019 - 14:21

MUTLU TUNCER
 
İmar Barışı, garibana değil, imar yasalarını alt-üst eden, yasa tanımayan kişilere yaradı. Çeşme bunun en büyük göstergesi…  
Devletin Turizm Tesis Alanı olarak belirlediği dünya güzeli alanlara “Otel yapıyorum” diye, rezidanslar inşa edip, göz göre göre ilanlarla bu evleri satmaya koyulanların imdadına İMAR BARIŞI yetişti…
Derhal imar Barışına baş vurarak, durumu kurtarmaya giriştiler. Öte taraftan, otel ruhsatı ile rezidans yaptıklarını yazan gazetecilere kumpaslar kurmaktan, mahkemelere vermekten çekinmemişler, duruşma salonlarında “Bizim her şeyimiz yasal” diyerek adalete yalan söylemekten çekinmemişlerdi. Ama bir tane bile kendilerini haklı çıkaracak belge ortaya koyamamışlardı.
Sonunda bunların en yasa tanımazı olan ve, İzmir’i kendisinin idare ettiğini zanneden, Cumhurbaşkanının akrabası olduğu savı ile her yere eli kolu uzanan Mesut Sancak turizm alanlarına yaptığı rezidansları yazan gazetecilere iftira atmış, tanıdık savcı(!) aracılığı ile hukuk skandallarının en büyüğünü gerçekleştirerek bu gazetecileri yalancı şahitler ve şikayetçilerle yargılatmayı başarmıştı. Bunlardan birisi bendim. Diğeri Temiz İzmir Derneği Başkanı Nivent Kurtuluş, bir diğeri de Gazeteci Ahmet Doğan idi. Bu davada yaşanan hukuk skandallarını bir bir kamuoyuna yeni kuruyor olduğumuz YOUTUBE kanalında uzun ve ayrıntıları ile anlatacağız.
Mahkemede Mesut Sancak’a beni tanıyıp tanımadığını sordum… “Tanımıyorum” dedi. Benimle hiç telefonla ya da yüz yüze konuşup konuşmadığını sordum… “Konuşmadım” dedi. Peki nasıl ve ne yolla şantaj yaptım diye sordum… Cevap veremedi ve “Hissettim” dedi.
Böylesi bir skandal yani… Beraat ettik ama, bütün bu skandallara rağmen istinaf mahkemelerine koşturdular ve kararı bozdurmaya çalışıyorlar.
İşte böylesi cüretkar insanların yasa tanımazlıklarının ne olacağını Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Onan’a sordum. Ekrem Onan, bu durumun büyük haksızlık olduğunun altını çizdi. Çeşmeli müteahhitlere karşı haksız bir rekabet olduğunu vurguladı ve bakın neler dedi:
“Bu binalar için bir de teşvik aldıklarını biliyoruz. Zaten en büyük haksızlık da burada. Diğer müteahhitlere karşı haksız rekabet ortada. Ilıca plajında yapılı bir gece konuyu imar barışına girdiği için yıkamadık. Bunlar ne olacak? Ben de bilmiyorum. Gidip bakanlık ile görüşeceğim. Bu haksızlığın giderilmesi konusunda ne elimden geliyorsa yapacağım. Ancak, yasadışılıkla mücadele ederken, yasa dışı uygulamalar elbette yapamam. Şimdi yine otel müracaatları geliyor.  Bütün girişimcilere söylüyorum. Yanlış iş yaptırmam”
Anlaşılıyor ki; Belediye Başkanlarının ellerini kollarını da bağlamışlar.
Turizm Bakanlığı’nın öncelikle yapması gereken bunlara verilen teşvikleri geri almasıdır. Bu yasadışı rant elde edenlere yüzde 20 konut hakkı vermek yerine bunların imar affından faydalanmalarını engellemektir.
Bu konunun takipçisi olacağız… Bu binalar teşvik edildi ise, halkın parasıyla yapılan bu yapılar için radikal kararlar gerekiyor ki, AKP’nin böylesi bir girişime halk nezdinde itibarını yükseltmek için ihtiyacı olduğunu zannediyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum