URLA'DA SKANDAL ÜZERİNE SKANDAL

URLA'DA SKANDAL ÜZERİNE SKANDAL

URLA'DA SKANDAL ÜZERİNE SKANDAL
03 Kasım 2019 - 14:14

URLA’DA MUHTEŞEM ÇALIŞTAY…
 “Belediye Başkanı Burak Oğuz’un arzusu ile düzenlenen (Kırsalda Üretim ve İstihdam Temelli Kankınma Çalıştayı) Türkiye’nin büyük ilgisini çekti… Ulusal TVler, canlı yayınlar yaptılar. Binlerce insan çalıştay salonuna sığmadı, dışarıda kalanların izlemesi için ekranlar kondu.  Çiftçiler, sivil toplum örgütleri bu çalıştaydan büyük yararlar sağladıklarını açıkladılar. Çalıştay ardından açıklanan sonuç bildirgesini alıp dosyalamak için insanlar birbirini ezdi” gibi bir haber yazmak isterdim…
Ama “Kırsalda Üretim ve İstihdam Temelli Kankınma Çalıştayı” tam bir fiyasko oldu. Urla Belediyesi muhtemelen yüz bin liranın üzerinde bir zarara sokuldu.
Görülüyor ki; iş başına geldiğinden bu yana, kendisini kral ilan etmek, eline aldığı alkolmetre ile şantiyede kontrol yapmak, partinin örgütünü küstürmek, çalışanların mesai saatinde çıkışına kızmak, sosyal medyada Rus kızlarını beğenmek, partisinin genel başkanına yapmadığını bırakmayan gazeteye 60 bin liralık ilan verip hakkında yazılması muhtemel haberleri engellemek, seçim çalışmalarında görev alan kişilerin ücretlerini ödememek, seçim çalışmalarında hizmet edenlerin haklarını belediyeden iş vererek halletmek  gibi anormal davranışlar sergileyen Belediye Başkanı’nın son skandalı bu çalıştay oldu.
Burak Oğuz, önce CHP Genel Başkanı’nın bu çalıştaya katılacağını ve konuşma yapacağını duyurdu. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu’nun böyle bir niyeti yoktu. Gelmedi tabii…
Kırsalda Üretim ve İstihdam Temelli Kalkınma Çalıştayı’na, Ziraat Odası Başkanı bile bir gün kala çağırılmış, çiftçilerden tek kişi bile davet edilmemişti. Çalıştay, İzmir dışından davet edilen popülist isimlerle yapılmış, belediye başkanı hayalinde çok ilgi göreceğini ve gazetelerin günlerce ondan bahsedeceğini sanmıştı. Bu çalıştaya çiftçilerin, sivil toplum örgütlerinin katılması, Burak Oğuz’un ismini ikinci plana itebilirdi. Muhtemelen böyle düşünüldü.
Ama Çalıştay, boş sandalyeler karşısında yapıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise tabii ki gelmedi. Pazar günü sonuç bildirgesinin açıklanacağı gündü… Basına çağrı mailleri atıldı. Gazetecilere saat 13.00’de sonuç bildirgesinin açıklanacağı haber verildi.
Gelen gazeteciler, sökülmeye başlanmış sahne, kimsenin olmadığı bir salonla karşılaşınca “Sonuç bildirgesi açıklanacaktı?” diye sordular. Aldıkları cevap ilginçti. Yetkililer utana sıkıla “Biz 11.00’de açıkladık” dediler. Tabii açıklanan filan bir şey yoktu. Çünkü Çalıştay, aslında çalıştay filan değil, reklam amaçlı yapılmaya çalışılmış bir girişimdi!
Hakkında AKPlilerin Fetö ilişkisini idda eden belgeler yayınladığı ve olayın savcılık tarafından soruşturulmaya başlandığı (Ancak ne olacağının bilinmediği) bir durumla karşı karşıya olan ve hiçbir şekilde bir açıklama yapamayan Burak Oğuz, bakalım çalıştay ile ilgili bir açıklama yapabilecek mi?
Bu soruları Bilgi edinme yasası dahilinde soruyoruz… Cevaplanmaması yanlış olur.

 1. Kemal Kılıçdaroğlu’nu kim davet etti? Davete olur cevabı alındı mı alınmadı mı? Eğer katılım için olumlu cevap alınmadı ise, davetiyelere genel başkanın katılacağı niçin yazıldı?
 2. İzmir dışından kaç kişi çağırıldı? Nerelerde ağırlandı? Bu çalıştay’ın Urla Halkına maliyeti ne kadardır?
 3. Bu çalıştay için belediye meclis üyelerinin fikrinin alınmadığını biliyoruz. Böyle organizasyonların “Hadi yapalım” denince olmayacağını belediyede kimse bilmiyor mu?
 4. İkinci gün sözde çalıştayda belediye başkanını göremedik. Neredeydi?
 5. Çalıştay’ın sonuç bildirgesinin basının davet edildiği saatten önce okunduğu işinin açıklaması nedir?  Basın mensupları salona geldiğinde sahnelerin söküldüğüne şahit oldular. Bu gayriciddilik, esasen çalıştayın da gayriciddi bir girişim olduğunu mu gösteriyor?
 6. Harcanan bunca paraya günah değil mi? Bu para ile ilçenin bir çok sıkıntısı hallolmaz mıydı?

YORUMLAR

 • 1 Yorum
 • Duran Bolat
  9 ay önce
  Bizler halk olarak daha kalicı islerin hayata gecirilmesini istiyoruz. Kavun, karpuz, zeytin festivali ile bir yere varilmaz. Bizler özbek halki olarak alt yapi( kanalizasyon) yapilmasini, denizimizin kirlenmemesini istiyoruz. Bizim gecim kaynagimiz balikciliktir. Deniz kirlenirse biz gelir.kaynagımizi kaybederiz