ÜLKENİN GERÇEK GÜNDEM MADDELERİ BEKLEMEDE

ÜLKENİN GERÇEK GÜNDEM MADDELERİ BEKLEMEDE

ÜLKENİN GERÇEK GÜNDEM MADDELERİ BEKLEMEDE
20 Şubat 2020 - 12:18

2020’de siyasi tablo kaotik bir şekilde gelişiyor.  Ayrıca Türkiye’nin gelişen siyasi tablosu ile halkın gündemi de farklılaşıyor. Doğrusunu isterseniz, halk artık siyasi gelişmelere ilgiyle bakmıyor.
Türkiye 2020 ye hükümetin aldığı ek vergiler ile başladı. Zamlar yağıyor ve devam edecek. İktidarın açıkladığı enflasyon rakamları ile halkın çarşıda pazarda yaşadığı pahalılık, birbiri ile örtüşmüyor!
Ardı arkasına yaşanan seçimler hazineyi oldukça zayıflattı. Öyle ki; iktidar, 2019’da yedek akçeleri bile devreye sokmuştu .  2020’de yeni vergiler ortaya çıkartmaları, hatta verginin vergisini almak istemeleri bu yüzden. Yani Türkiye ekonomisi hiç de söylendiği gibi, gelişme göstermiyor!
Yeni partiler kurulma aşamasına geldi. AK Parti önünü görmek isterken bir taraftan da, ekonomik krizi çözme çareleri arıyor. Siyasete güçlü gündem maddeleri koymaları bu maddeleri, tartışıp durmaları aslında siyasetin hızlandığı gibi bir algı yaratıyorsa da, durumun stabil olduğunu gösteriyor.  
İyi Parti’den istifalar, AK Parti içinde kıpırdanmalar, CHP içinde çalkalanmalar bu beklentinin sabırsız hal aldığını gösteriyor.
Tabii ki, esas gündeme kimse ciddi ciddi dokunmuyor.
Pahalılık, işsizlik, EYTlerin durumu, 3600 ek göstergeleri, dış ilişkilerimizdeki çarpıklıklar, tarımdaki, hayvancılıktaki büyük sorunlar, inşaat sektöründeki yıkıcı durgunluk  ve daha bir çok büyük girdap Türkiye’nin gerçek gündemi olmalıydı da olamıyor.
Bir Suriye sorunu çözüm bekliyor. Amerika ve Rusya ilişkileri ciddi diplomatik girişimlere muhtaç. Türkiye’deki Suriyelilerin yarattığı kaos ve rahatsızlık gün be gün büyüyor.
Yani gündemimiz aslında önemli konularla dolu.
Ama siyasi arenada bu sorunlar şimdilik üzeri örtülmüş gibi.
AK Parti 2023’e hazırlanırken bu sorunlara nasıl çözümler bulacak?
Yeni kurulacak partiler kimlerle işbirliğine gidecek, daha da önemlisi, diğer partileri kuruluşlar nasıl etkileyecek?
Kısacası, Türkiye bir bekleme sürecinde.
Ama bu beklemenin çok sürmeyeceği konusunda veriler de var. Bana sorarsanız, Mart ayından itibaren bazı gelişmeler Türkiye siyasetini şekillendirmeye başlayacak.
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum