TURİZM PROJESİ Mİ DEDİNİZ?

TURİZM PROJESİ Mİ DEDİNİZ?

TURİZM PROJESİ Mİ DEDİNİZ?
24 Mart 2022 - 13:35

Bir Çeşme Projesidir gidiyor…
CHP’nin çook başarılı, süper ve aynı zamanda mega star vaziyetindeki belediye başkanları çok Sayın Tunç Soyer ve daha çok sayın Ekrem Oran Beyler, bu garip projenin pek ateşli destekçileri…
Pekiii…
Hükümetin gündeme aldığı bu proje, ne ola ki?
Ama bir dakika…
Ne olduğundan önce söylemem gereken şey şu:
“Çeşme Projesi” olarak Hükümetin gündeme aldığı proje bir turizm projesidir. Ancak bu proje aynı zamanda teknik, doğal, kültürel, sosyal pek çok büyük etkisi olacak, adeta bu yörede yaşayan ve yaşayacak herkesi derinden etkileyecek, YAŞAMI TEMELİNDEN değiştirecek bir projedir.
 Kültür ve Turizm Bakanı Çeşme Projesi’ni “55 bin yatak kazandıracak, Ege’nin turizm gelirini büyük çapta artıracak” diye sunuyor. Üstelik “Şeffaf ve çevreci bir proje” diye ekliyor…
CHP’nin iki belediye başkanı ise, alkışlıyor!
“Turizm Projesi” işte şeytanın gizlendiği cümle bu!
Sanki Turizm, sadece otelcilik demek…
Eğer öyle olsaydı, Antalya, uçup gitmişti… Alın size otelciliğe dayandırılmış bir Turizm kenti!
Şiemdi Ç eşme’yi de Antalya’ya benzetmeye çalışıyorlar!
 Antalya turizmi neyse Çeşme projeyle planlanan da aynı şey! 
Peki nedir Antalya’daki turizm sisteminin püfü?
Söyleyeyim:
Yılda 15 milyon alt gelir grubu turisti yedirip, içirip ülkelerine gönderme turizmi…  
Bu turizm mi, İŞ BİLMEZLİK Mİ?
Bu turizm mi, enayi bir faaliyet mi?  
 Antalya’ya belki de 10 defa gelip de şehri veya müzesini görmeden ülkelerine dönen sözde turistlerin gelip, neredeyse bedava yiyip içtiği, bir sözde turizm kenti Antalya… Gelenlere laf olsun diye turist diyoruz ha… Yakışan tabir ise “bedavacı” lık! …
 Esnafın pek görmediği, vatandaşın da sadece otellerde o turistlere HİZMET etmek için İSTİHTAM edildiği, kısacası vatandaşa da, şehre de artık faydası olmayan hatta yük olan,  Çevreyi tahrip eden, pisliklerini toplamanın bıraktıkları paradan daha maliyetli olduğu bir garip durum…
 Sadece otelcileri memnun eden, bir turizm yaklaşımı… 
İşte bu yaklaşım ile şimdi Çeşme ve Urla talan edilmek isteniyor! .  
Çeşme ve Urla da yaşayan konuya vakıf, ileriyi görebilen insanların  İtirazı da bunadır ve çok haklılardır!  
Dünyada turizm artık Sayın Bakanın bize anlattığı gibi yapılmıyor… Yani kaç kişi geldiği önemli değil… Kişi rakamları ile turizm yapılmaz… Önemli olan sürdürebilirlik, gelenin aldığı hizmeti sektörlere yaymak… Turisti, şehirlerin içlerine çekmek, yerel yaşama katkı vermelerini sağlamak!
Çevre, doğa, toprak, o toprakta yetişen ürünler vb. insan ve diğer canlıların birlikte uyum içinde yaşadığı, çevreyi olumsuz etkilemeyecek faaliyetler turizmin konusu olmalı!

Kısacası, bu projede olduğu gibi yerel halkından koparılmış, esnafını kalkındırmayan,  toprağına, ürünlerine zarar vereceği bilimsel olarak kanıtlanan, kültürü deforme edecek projeler büyük turizm projesi olamaz! Nedir bu?
Olsa olsa, birilerine köşe döndürme projesidir bu.
 Buradaki gerçek;
CHP li  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER ve Çeşme Belediye Başkanı Ekrem ORAN bu projede halktan yana, İzmir’den Çeşme’den doğadan yana değil. Bu projenin sahibi AKP den yana. 
Ancak CHP İzmir milletvekillerinin bir kısmı Çeşme projesinin karşısında yer aldı ama, etkileri de sesleri gibi cılız!
İzmir CHP il Başkanlığı da karnından konuşarak, durumu idare etmeye çalışıyor.
** 
Oysa CHP li  belediye başkanlarının  Çeşme projesi adı altında çevre, kültür, yaşam tarzı tahribatını yaratan bu projenin tam karşısında olması gerekmiyor mu?
Oynanan oyunu görün sevgili İzmirliler!
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum