SİZ BUNA ZAFER Mİ DİYORSUNUZ?

SİZ BUNA ZAFER Mİ DİYORSUNUZ?

SİZ BUNA ZAFER Mİ DİYORSUNUZ?
15 Kasım 2019 - 11:52

Dün gece İzlanda ile oynanan  maçı izlemekten ilk dakikalarda vazgeçtim…
Nedeni de; İzlanda Milli Marşı okunurken, seyircinin yaptığı saygısızlık…  Misafirin milli  marşı okunurken ıslıklamaya gerek var mıydı?
Atatürk İzmir’den Yunan’ı denize döktüğü gün, ayağının altına serili olan Yunan Bayrağını kaldırtmış ve “Bu bir milleti temsil eden bayraktır, saygısızlık edemeyiz” demişti.
Böyle bir kafa yapısından, misafir bir ülkenin milli marşı okunurken, ıslıklama haline nasıl geldik biz? Kaldı ki; spor bir centilmenlik faaliyeti değil mi?
Bozulmamalıyız… Ama, toplum olarak çöküşteyiz.  Kadın cinayetleri, şiddet,  çocuk tacizleri,  intiharlar, kabalık, küfür, alabildiğine yükseliyor… Sakallı, şalvarlı, cübbeli insanlar ortalıkta geziyor. Tükürüğünü, sümüğünü yere fırlatan, yan bakana yumruğu basan bir toplum olma yolunda ilerliyoruz… Yanlış yoldayız.
İzlanda maçında misafir takımın milli Marşı okunurken ıslaklarla proteste edilmesi saygısızlığın tavan yaptığını gösteriyor…
Ve bizim marşımızın ardından Mehter marşları okunması, ne anlama geliyor? Osmanlı mıyız biz? Osmanlı ile ne ilgimiz var? Biz laik, demokratik, medeni bir ülke değil miydik, ne oldu bize?
Osmanlıcılık, neyin nesi?
Osmanlı, son sultanı Vahdettin’in bir İngiliz gemisi ile kaçmasıyla bitti, yıkıldı baylar bayanlar… Bu topraklarda kurulan Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı’nın devamı filan değil… Gençlerin beyinlerini yıkayan, medeniyetten uzaklaştıran gizli zihniyetin ülkeyi getirdiği  yeri dün üzülerek gördüm.
Milli marşlara bile saygısı olmayan bir toplum olmuşuz…
Hem de bir spor faaliyetinde… 
Tur atlamışız… Sevinmeyin… Yenilsek de önemli değildi… Neticede bir spor karşılaşmasından söz ediyoruz. Orada önemli olan, seyircisiyle, oyuncusuyla centilmence mücadeledir.
Bana sorarsanız;
Çok ayıp ettik… Çooook.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum