SİYASETTE GÜNDEMİN GERÇEĞİ

SİYASETTE GÜNDEMİN GERÇEĞİ

SİYASETTE GÜNDEMİN GERÇEĞİ
31 Ağustos 2021 - 13:33

Bir partiyi, siyasette öne çıkaracak, bir parti başkanını  “lider” edecek, bir partiyi, diğer partilerden daha güvenilir kılacak en önemli unsur nedir?  
Bu sorunun cevabını bilmek için âlim olmaya gerek yok!
“Duruş” tur… DURUŞ!
 
Duruş var; üflesen yıkılır…
Duruş var, salıncak gibi…
Duruş var, tek ayak üzerinde…
Duruş var, titrek… Kaypak, yalancı, her an sırtüstü yatacak gibi…
Duruş var, geriye kaykılmış, bir ayağı Ortaçağ’da, bir ayağı terör batağında.
Duruş var, vatandaşın sırtında, titrek vücutlar üzerinde…  Bir ayağı para kasasının içinde, diğer ayağı para kasasının içindeki ayağın üzerinde mesela…
Hangisi prim yapar?
Kendi ayakları üzerinde, yere sağlam basan, sallanmayan duruştur makbul olan!
Öyle değil mi?
 
Türkiye bir erken seçime mi gidiyor?
Herkesin beklentisi bu olsa da; ben öyle düşünmüyorum.
Bir erken seçim beklentim olmadığı gibi, seçimlerin vaktinde yapılıp yapılmayacağı konusunda da ciddi endişelerim var…
Diyeceksiniz ki; bu ne demek?
 
Şu demek:
Tek Parti rejimlerinde, demokratik beklentileri çok ileriye taşımamak gerek!  Böyle bir sistemde, herkes, hatta “Tek Adam” istese bile, kaliteli bir demokratik yol izlenebilmesi mümkün değildir.  Güçler ayrılığı ilkesine uyulabilmesi, neredeyse imkansızdır.
Benim görüşüm, her türlü erki elinde bulunduran iktidar, yerinde kalmayı sağlayacak formüller bulmakta zorlanmayacaktır!
 
Türkiye’de “İmkansız” dediğimiz neredeyse her şeyin değişime uğradığına tanık oluyoruz. Bekleyip, göreceğiz!
Seçim varmış gibi yapılan anketlerde, iktidara olan kırgınlık ve öfke, kendisini gösterirken, bir Meral Akşener gerçeği de, gözler önüne seriliyor!
Kurulan ufak tefek partilerin, okul bahçesindeki teneffüs arası  gürültüsü tadında bağırış ve çığırışları arasında, yükselen kararlı bir ses olarak algılanan Meral Akşener, bozmadığı sağlam duruşu, nezaket sınırlarını aşmayan üslubu, halka yakınlığı, samimi davranışları ile, anketlerde hızlı bir tempoyla yükseliyor!  Tabii, partisi de, maya gibi büyüyor!
 
Herkesin farklı bir şeyler söylediği, gündemin sürekli olarak ve ışık hızıyla değiştiği Türkiye’de, en önemli siyasi gelişme, bence budur.  Yani Türkiye’nin fabrika ayarlarına dönmesi konusunda rol oynayacak merkez sağ partisi, artık Meral Akşener’in liderliğini yaptığı İYİ Parti’dir!
Hani demiştim ya, seçimlerin zamanında yapılacağından bile kuşkuluyum diye… İşte iktidarı seçime zorlayacak en önemli siyasi etkinin, büyümekte olduğunu da görüyorum.
Bunlar benim düşüncelerim tabii…
Elbette yanılabilirim ama, partiler kalabalığının arasında, anketlerde hızla yükselen bir sağ partinin varlığı, ve bu partiye artan güven, bence önemli ve gündemde hak ettiği değeri bulmamış olsa da çok ciddi bir siyasi gelişmedir!
Ayrıca bu gelişme, genç nesle, duruşun önemini, doğru duruşun, doğru üslubun, her şart altında güven verdiğini gösteren olumlu, siyasetin inceliklerini anlatan iyi  bir örnektir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum