MENEMEN' DE KAVANOZ DAVASI

MENEMEN' DE KAVANOZ DAVASI

MENEMEN' DE KAVANOZ DAVASI
02 Aralık 2020 - 12:17

Bilindiği üzere; zimmet , irtikap, indiragandi ve saire iddialarla ve dahi yakın çalışma arkadaşlarıyla birlikte tutuklanan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un açıkta bıraktığı koltuğa mecliste yeni bir başkan seçildi.  Yine bilindiği gibi, CHP’nin mecliste 15 üyesi, müttefik  İyi Parti’nin 3 üyesi, AKP’nin 10, MHP’nin ise 2 üyesi vardı…
Yani;
CHP açısından kolay bir durum söz konusu idi… Seçimi güle oynaya kazanması bekleniyordu…
Parti’nin Burak Oğuz Fetö’den tutuklandığında “Hukuk yoluyla bir belediye başkanının görevden alınmasını kınıyorum" diyerek  dev ağaçları kesip deviren ve tarihe geçen  il Başkanı Deniz Yücel, Genel Merkez’in ağır topları Selin Sayek Böke, Oğuz Kaan Salıcı ve Seyit Torun’un katıldığı oylamada başkan belirlemenin tombalaya kalması CHP’deki kan kaybının göstergesi oldu…
Kura çekildi, şansına CHPli aday Deniz Karakurt tombaladan çıktı…  
Sevindiler…  Başarı elde etmişler gibi, birbirlerini tebrik ettiler! Yüzler güldü. Kimse aslında seçimin tombalaya kalmasının utanç verici bir durum olduğunu aklına bile getirmemişti…
Tabii atladıkları bir ayrıntı daha vardı… Çok önemli bir ayrıntı… Bu her naneyi çok iyi bildikleri havasıyla kasım kasım kasılarak gezinen böyüüüük siyasetçileri  aslında ayakta uyutmuşlardı…  Nasıl mı?  Lafı uzatmadan gelin 5393 sayılı Belediye kanunu’nun ilgili maddesine bakalım:
Diyor ki;
“Madde 13 — Mecliste oylama usulleri gizli, işaretle ve açık oylama olmak üzere üç türlüdür. Üyeler oylarını bizzat kullanırlar. Ancak, gizli oy kullanmaya fiziki bakımdan engelli olanlar tayin edecekleri kişiler eliyle oy kullanabilirler.
a) Gizli oylama : Meclis üyelerinin oy pusulasına seçeceği kişi veya kişilerin adlarını ya da bir teklif hakkında kabul, çekimser veya ret yazıp, tanıtıcı hiçbir işaret koymadan sandığa atmasıdır.
Gizli oylamalarda kullanılacak oy pusulaları zarfla birlikte başkanlıkça mühürlü şekilde düzenlenir. Oylama bittikten sonra katip üyeler tarafından sandıktan çıkan zarflar sayılır ve üye sayısından fazla olmadığı tespit edildikten sonra açılır. Oy pusulaları sayıldıktan sonra, başkanlık divanı tarafından sonuç açıklanır. Oylarda eşitlik halinde oylama bir defa daha tekrarlanır; yine eşitlik olursa meclis başkanınca kuraya başvurulur. Kura çekimi, birbirinin aynı olan ve üzerinde adlar yazılı bulunan kağıtlar bir torbaya konularak meclis başkanı  tarafından çekilmek suretiyle yapılır. Torbadan çekilen isim  kazanmış olur.”
Bakınız “torba” deniyor! Yani işe hile karışmadığından emin olunmak isteniyor! Bizimkiler ne yapmış? O her şeyi çok iyi bilenler, havalarından geçilmeyenler… Ne yapmış biliyor musunuz? İki ismin cam kavanoza koyularak seçilmesini seyir etmişler!
Şimdi AKP itiraza hazırlanıyor… Yani, cam kavanoz işi hile kategorisine sokuluyor!
Ya… İl Başkanı Avukat Deniz Yücel ve Genel Merkez’in çok bilenleri!!! Bari arada bir açıp kanunları okuyun…
AKP zaman kazandı… Eğer itirazlar kabul edilirse, bakalım ne olacak?
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum