KURULTAY ÖNCESİ DURUM

KURULTAY ÖNCESİ DURUM

KURULTAY ÖNCESİ DURUM
22 Temmuz 2020 - 10:00

CHP Kurultayı’na sayılı günler kaldı. Görünen o ki; Genel Başkan tek aday…  Partinin sistemi bir başka adaya geçit vermiyor! Yani; CHP’de demokrasi işliyor!!!
Peki ikide bir “demokrasinin kalesi” dediğimiz İzmir’de durum ne?
Anlatalım:
Yerel seçimlerden önce İzmir CHP kurultaylarının en güçlü iliydi…  Türkiye’nin 3. Büyük şehri İzmir, CHP nin elindeki en büyük belediye idi. Kurultaylara İzmir bu ağırlıkla gider ve parti meclisinde çok kişiyle temsil edilirdi.
Ancak 2019 yerel seçimlerinden sonra İstanbul gibi mega şehir ve Başkent kazanıldı…  Güneyde Adana, Mersin, Antalya büyükşehirleri  de CHP rozeti taktı…  Dolayısıyla kurultayda ağırlık merkezi değişti…  İzmir’in temsil sayısının azalacağını sizler de tahmin edersiniz. Normal bir gelişme bu…
İzmir örgütü dışarıdan bakıldığında yekpare görünse de;  13 milletvekilinden oluşan bir grup, Büyükşehir’in temsil ettiği bir başka grup ve İl Başkanlığının küçük de olsa ayrı bir grubu ile ayrı dengeler ortaya koyuyorlar…  Bu gruplardan hangisi parti meclisinde varlık gösterecek, parti meclisine kimler girecek? İşte merak edilen konu bu!
Hem milletvekili grubunun, hem de il başkanının ortak ismi, Ednan Aslan şanslı görünüyor! Şu an PM Üyesi bulunan Umut Tekin, neredeyse Türkiye’nin bütün illerini gezdi… Korona filan dinlemedi…  Listeye girer mi? Veya listeyi delip Parti Meclisinde yer bulur mu, göreceğiz…
Ancaaak; esas merak edilen ne biliyor musunuz?  Tunç Soyer’in önereceği isim!
Rıfat Nalbantoğlu’nda ısrar ettiğini hepimiz biliyoruz…  
Bu inatçı ısrar elbette demokrasi ile bağdaştırılamaz… Nalbantoğlu İzmir örgütü tarafından kurultay delegesi bile yapılmadı…  Tunç Soyer’in ise bu ismi PM’ye pompalamak arzusu kongre delegelerine “Sizi tanımıyorum” demektir.
Tuncay Özkan isminin durumu ise her zaman olduğu gibi  kaotik ve zor… Tuncay Pazarlama haberlerini hatırlayınız…  Mevcut belediyelerden asansör firmasına  iş isteyen, ayrıca belediyeleri yönettiği yayıncılık şirketine abone yapan, yani CHPli belediyeleri rant kapısı olarak gören  Tuncay Özkan,  İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, Adana örgütlerinde, karşılık bulamıyor…
Bu kurultaya,  Urla ve İzmir CHP’de yaşananlar damga vuracak gibi görünüyor. Yani ortada ödenmesi gereken bir fatura var ve o faturanın kimin önüne e gideceği merak konusu…  Ama büyük ihtimalle fatura sumen altı edilecek! Yani kimsenin önüne konmayacak ve dükkan sahibine hesap takılacak!
CHP’nin FETÖ ilişkisinin ilk resmi kaydı sözde CHPli Burak Oğuz sayesinde İzmir Urla’da yazıldı…   Oğuz FETÖ üyeliğinden tutuklandı, ceza aldı. Bu iş, CHP tabanında ciddi rahatsızlıklara neden oldu…  AK Parti CHP’nin FETÖcü çıkan belediye başkanının ismini meydanlardan çok bağıracak! Bu sır değil.
Bu çirkin durumun oluşmasını sağlayanlar ise; şimdi listelerde, seçilmeyi bekliyor! CHP delegesine sempati yağdırıyorlar! Yüzsüzlüğün son demi bir durum!
Şimdi Kurultay’da beklentiler var… Sorulması gereken hesaplar var…
CHP neredeyse “çete” olarak nitelendirilebilecek hizip yapılarını tasfiye edebilecek mi?  Kurultay’da İzmir rezaletleri gündeme gelecek ve hesap sorulacak mı? CHPli belediyeleri  arpalık gibi gören karanlık tipler gereken tokadı yiyecek mi? 
Silahlı Terör Örgütü üyesi olduğu için İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 yıl üç ay, hapse mahkum edilen Burak Oğuz’un CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir emrivaki yapılarak görüştürülmesi kimin işi mesela?  Bu konu, kurultayda dile getirilmeli… Urla ilçe yönetiminin, Burak Oğuzu, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyelerinin bir kısmıyla partide ağırlamalarının ona konuşma yaptırmalarının kimin başının altından çıktığı kurultayın gündeminde olmalı… 
Bilindiği üzere Burak Oğuz’un aday yapılmasında Tunç Soyer, Rıfat Nalbantoğlu, Tuncay Özkan ve Urla’da akraba Baratalılar’ın ortak katkısı var!
Burada mantık dışı gelen durum ve akla gelen soru şu:
Tunç Soyer ve Tuncay Özkan İzmir ilçe belediye başkanlarının belirlenmesinde rekabet halinde… İl Başkanlığı seçiminde rekabet halinde… Ama  görülüyor ki; uzlaştıkları tek nokta, FETÖcü Burak Oğuz’un aday yapılması olmuş… Yani ağacın kurdu içinde…
Bu bir tesadüf müdür? Hiç sanmıyorum.
Burak Oğuzu CHP’nin başına saran Tunç Soyer, Baratalılar ve Tuncay Özkan şimdi onunla yan yana görünmemeye çalışırken, şak diye genel başkan ile onu buluşturuyorlar. Bunu Kurultay’da acaba soran olacak mı?
Burak Oğuz’un hangi başarısı CHP’ye onu aday yapanları derinden etkiledi de, bu derdi partinin başına sardılar? Bunu kim soracak merak etmiyor musunuz?
 
Ben  inanıyorum ki; CHP iktidarı istiyorsa, koca çınarın içindeki kurtları temizlemelidir…
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum