İZMİR MİLLETVEKİLLERİNİN KARNESİ

İZMİR MİLLETVEKİLLERİNİN KARNESİ

İZMİR MİLLETVEKİLLERİNİN KARNESİ
14 Aralık 2022 - 15:00

 
 
 
Çökmüş ekonomi, işsizlik, bir türlü sağlanamayan adalet, adalet sistemindeki asalaklar, cüreti tavan yapmış tarikatlar, yandaşlara adrese teslim ihaleler falan filan bir tarafa…
Sayın Cumhurbaşkanımızın’ın bizzat “Aya gidiyoruz… Evet aya gidiyoruz… 2023 yılında aya sert iniş yapacağız” diye açıkladığı ve tarih verdiği uzay programımızın gidişatı ve CHP’nin halihazırdaki İzmir milletvekillerinin bir kez daha aday olabilmek için karnelerinin yetip yetmeyeceği benim doğrusu en merak ettiğim iki konu…
 
Şimdi; 2023’de aya sert iniş yapacak isek, (Cumhurbaşkanımızın dediği gibi) ülkenin bir köşesinde astronotlar yetiştiriliyor ve roket çalışmaları sürdürülüyor olmalı… Çünkü aya deveyle gitmek mümkün olmadığından bu ön hazırlığın yapılması şart! Uzay fırlatma platformu nerede? Astronotlar nasıl yetiştiriliyor? Nerede yetiştiriliyor? En çok merak ettiğim konu bu… Türklerin uzay macerası 2023’ün hangi ayında başlayacak?  Aya kimler ne ile gidecek? Meraktayız!
Sonrasında ise, CHP’nin İzmir milletvekillerinin nasıl bir başarı grafiği ortaya koyup da, yeniden aday olmak isteyecekleri!
Gelin bu konuyu hep birlikte irdeleyelim ve gerçekten yeniden seçilmeyi hak eden var mı birlikte bakalım…
Genel Başkanı ve CHP’nin ekonomik kurmaylarından Selin Sayek Böke’yi karneden muaf tutacağız… Neden muaf olduklarını anlayan anlar.
 
Şimdi sırasıyla CHPLi milletvekillerinin başarılarına bakalım:
Atilla Sertel:
2015’ten beri milletvekili…  Son döneminde sevgili eşinin hastalığı ve vefatı nedeni ile sarsılsa da, yine çalışmaktan imtina etmedi. Halkla iyi diyaloglar kurdu. CHP örgütünde karşılığı olan bir vekil.
 
 
Özcan Purcu:
İzmir’in en başarısız milletvekili… Renk olsun diye listeye kondu ancak rengi pek çabucak soldu…
 
Ednan Aslan:
ilk dönemi ve PM üyesi… Oldukça çalışkan ve aktif bir vekil.  Uzun süredir Genel Başkan’ın gölgesi gibi oldu diyebiliriz.  
Murat Bakan:
2015’den beri vekil…  Emlak ve arsa işlerine merakı ile tanındı. Birçok emlakçı dostu olduğu yaptığı ziyaretlerden anlaşıldı. Ziyaret önceliklerini hep emlakçılara verdi. Kalan zamanını ise yarımada örgütlerinde değerlendirdi. Halkta karşılığı olup olmadığı tartışma konusu. Bu dönem vekil olamaz ise emlak ve arsa işlerine merakının kendisini Güzelbahçe belediye başkanlığına yönlendireceği iddia ediliyor. Güzelbahçe Belediyesi için  Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılıç ile yarışabilir.
 
Tacettin Bayır:
2015’den beri vekil… “Ben partinin çapacısıyım” diyerek kendisini halktan biri olarak ifade etmeye çalıştı. Ancak bu göstermelik mütevazılık onun başarılılar listesine alınmasına yetmiyor! Atama il başkanı iken il kongresinde yeniden aday olabilmek için 70 imzayı zor toplayan Tacettin Bayır bu yarışta ancak 3. Olabilmişti.  Bu başarısızlık ona milletvekilliği getirdi!…  Milletvekilliği süresince örgütte ekipleşme çalışmalarına ağırlık verdi. Güzelbahçe’de olduğu gibi yine başarısızdı!
 
Bedri Serter:
Rahat bir vekil… Atama il Başkanlığına yeniden aday olacak imzayı toplayamayınca milletvekili oldu… Arkasında duran bir seçmen kitlesi olmamasının rahatlığını yaşıyor!
Sevda Eden Kılıç:
Vekillikte ilk dönemi… Yeterli olmasa bile mevcutların içinde çalışkabn ir vekil diyebiliriz. Zaman zaman örgüt çalışmalarında sahada göründü.  Mecliste de devamlılığı olan bir vekil…  CHP İzmir örgütlerinde ne kadar etkin derseniz; pek etkinliği olduğunu söyleyemeyiz.
 
Kamil Okyay Sındır:
2015’den beri vekil…  Anlatacak ve yazacak faaliyetleri bizce yok.  Yeniden aday olmayı  istemediği de kulislerde konuşuluyor.  
 
Mahir Polat:
Medyada çok görünen bir vekil, zaman zaman örgüt işlerinde aktif olmaya çalışsa da başarısı tartışmaya açık bir arkadaş. Ekipleşmeye çok meraklı ama girişimleri hep sonuçsuz kalan bir vekil.  İzmir halkı arasında ve örgütte bir ağırlığı yok.
 
Tuncay Özkan:
Parti meclisine dahi giremedi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun lütfuyla başdanışman olarak şimdilik görevde.
İzmir’de halkta karışığı yok. Ama İzmir CHP’nin  ve Büyükşehirdeki bir çok şirketin dizayn edilmesinde  baş aktör durumunda… Yakın arkadaşlarını kritik yerlere yerleştirme ustası bu vekil, CHPliler’e göre “Acil kurtulunması gereken vekiller” den!
Yerel seçimlerde Çiğli , Buca, Urla, Çeşme ilçe belediye başkanlarını seçen vekil olarak biliniyor.
…………..
Burada tüm İzmir vekillerini ilgilendiren durum ise FETÖcü Burak Oğuz’a kimin yol verdiği ve kimlerin neden sessiz kaldığı konusu ki; bu bu güne kadar konuşulmamış bir konudur!  Şimdi konuşalım:   
Anlaşılıyor ki; Burak Oğuz’un FETÖ ilişkileri daha önceden örgüt tarafından biliniyormuş.
2011 yılında Konak İlçe Başkanı Aytekin Tunus, genel merkeze bu durumu bildirmiş. Yani bu hassas konuyu İzmir de, genel merkez de biliyormuş… Uzmanlık sorusu şu:
 
O günlerde CHP İzmir Milletvekili olan Mehmet Ali Çelebi,  parti meclisinde Burak Oğuz’un FETÖcü olduğuna dair duyumlar bulunduğunu söyleyerek konunun araştırılmasını istemiş.  Buna rağmen; başta Tuncay Özkan ve diğer İzmir vekilleri Fransız kalmışlar. Ve konu hakkında hiç konuşmadıkları anlaşılıyor… Peki neden?  
Eğer “biz parti meclisinde değiliz yetkimiz yok” gibi bir bahanenin arkasına sığınırlarsa, bu İzmirlilerle alay etmektir.  
Ve şunun da hesabını vermek zorundalar:  
Bugün başarısızlıklarıyla gündem olmaya devam eden bir çok belediye başkanının o koltuklara getirilmesi konusunda da sorumlulukları var!  
Ne dersiniz? Özellikle de Urla’dan çıkmayan Tacettin Bayır ve Murat Bakan’a özellikle Burak Oğuz konusu sorulmalıdır!
Ve bu sorunun gerçek cevabı ortaya çıkmadan hiçbir İzmir milletvekilinin yeniden aday yapılmamalıdır!
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum