İZMİR'DE SİYASET DEĞİŞİYOR!

İZMİR'DE SİYASET DEĞİŞİYOR!

İZMİR'DE SİYASET DEĞİŞİYOR!
22 Eylül 2021 - 14:26

İktidar zor durumda…
Erken seçim, konuşulmaya başlandı… Hoş, ben bırakın bir erken seçimi, seçimin zamanında yapılacağına bile inanmıyorum ama, siyasi aktörler  elbette her ihtimali düşünmek ve hazırlıklarını yapmak zorundalar…
İzmir bildiğiniz gibi, klasik söylemle “CHP’nin kalesi”
Ama acaba gerçekten de öyle mi?
Bence bu klasik söylem değişmek üzere…
Bu söyleme artık bir geçmiş zaman özelliği katmak durumundayız… “İzmir, CHP’nin kalesiydi”
Ne zaman? Eskiden!
Kimi ortaya çıkarsan seçilirdi… En çok milletvekilini çıkaran parti CHP’ydi…
Şimdi?
Dedim ya, durum değişmek üzere!
Öncelikle şunu söylemeliyim ki; durumu değişme aşamasına getiren en önemli unsurlar, getirilip belediye başkanlığı koltuklarına oturtulan kişiliksiz, yalancı, rantçı, beceriksiz, indiragandici tipler!
Birkaç örnek istiyorsunuz değil mi?
Tunç Soyer mesela…  Nam-ı diğer Çav Bella…
 
Yumuşak adamdır…  Güler yüzlüdür… Fakaaaat… İçinde bir canavar var ki; onu kendisi de kontrol edemiyor… Hırsı… Ve bu hırs ona ta Seferihisar Belediye Başkanlığından bu yana yanlış üzerine yanlış yaptırıyor. İzmirli her şeyin farkında.   Bu yumuşak  başkanın en büyük handikaplarından birisi de eşi Neptün Soyer…  Her şeye burnunu sokan bu iflah olmaz ve hazımsız hanımefendi, Tunç Soyer’e kendisi kadar zarar veren en önemli unsur!
Bir çok yolsuzluk, bir çok şaibe var ve bunların üzeri nedense kapatılıyor!
Geçelim Tunç Soyer’i…  Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un Fetöcü çıkması!  Çeşme Belediye Başkanı Ekrem’in rezil halleri… Menemen Belediye Başkanı’nın yolsuzluktan  tutuklanması…  Bayraklı Belediye Başkanı’nın hakkında çıkan inanılmaz söylentiler ve iddialar! Buca, Çiğli, Konak Belediyesi’ndeki gariplikler!
Konak’ın imar suçu işleme alışığı başkanı Abdül Batur’un döndürdüğü dolaplar!
Tuncay Pazarlama’nın İzmir’i mesken tutmuş olması. Belediyeleri söğüşlemesi…  Falan filan!
Efendim, uzatmayalım bir çok etken var ki; artık CHPliler’i CHP’den başka bir alternatif aramaya zorluyor! Bu alternatif, İzmir için asla, eski AKPliler olmaz!  Olmuyor da zaten!  İzmirli, AKP’den ayrılıp,  parti kuran şahsiyetlere itibar etmeyecektir.
Şimdi şöyle bir bakıp, İzmirliler’in aklını okumaya çalışalım! Bunu yapabilmek için İzmir’i çok iyi tanımak gerektiğini söylemeliyim!
Eski AKPliler’i geçelim.  Onların İzmir’de hiç şansları yok! AKP eskisinden çok daha zayıf ve halk iktidara çok kızgın.   Doğal olarak iktidarı siyasi temayülleri bile yıkacak  şekilde bilinsizce destekleyen MHP de hızla erirken, tek parti, güvenilirliğini ve puanlarını artırıyor! İYİ Parti.
İzmir’den çok oy alacağını uman Memleket Partisinin de umduğunu bulamayacağı, görünüyor.  Geçtiğimiz seçimlerde “Kazandı adam” deyip, güreş minderini terk eden Muharrem İnce’nin İzmir gibi bilinçli bir kentte affedilmesi çok mümkün görülmüyor!
 
Tabii biz, bu analizin hemen ardından yeniden CHP’ye döneceğiz ve saçmalıkların nasıl  sürdüğünü, İzmirliler’in daha iyi görmesini sağlayacağız!
Burada dikkat edilmesi gereken isimlerin başında Abdül Batur gelmeli… Bu şahıs iyi izlenmeli.  Batur’un çalışmaları milletvekili listesine kendi adamlarını yerleştirmek üzerine kurulu. Parti içinde daha güçlü olmak arzusu, onu her türlü siyasi oyunun kurucusu haline getiriyor!  Ama partiye verdiği zararları Genel Merkez’in görmesi gerekiyor!
Tunç Soyer’in ikinci defa belediye başkan adayı yapılmayacağı neredeyse kesin gibi. Ama CHP’de işler hiç belli olmadığından kelli, bu konuda kesin konuşmamak gerekiyor!  Tunç Soyer iki yüzlü politikayı seviyor. Herkese mavi boncuk dağıtması, her şeye iyi niyetle yaklaşıyormuş gibi rol yapması, onun teatral yeteneğinin eseri olabilir. Ama bence yüzündeki gülen maske düştü.
Tuncay Özkan’ın Çiğli, Buca, Çeşme, Bornova ve Karşıyaka belediye başkanları ile özel çalışmalar yaptığı biliniyor.  Tuncay Özkan’ın en büyük hedefi, kendisini yeniden İzmir’den listeye koydurmak ve işlere devam etmek!  Özkan İzmir’in ikinci büyük ilçesi Karabağlar’da ek bir desteğe ihtiyaç duyuyor. Kim olabilir bu güç? İstanbul’da dışlanmış, İzmir’de ise kısmen kabul gören Gürsel Tekin bu rolü üstlenmeye hazır gibi görünüyor! 
Ancak Tuncay Özkan’ın bir kez daha İzmir’den milletvekili listesine alınması zor görünüyor! Milletvekili yapılacak olsa bile şimdilik kendisini İzmir’den uzaklaştırmak fikri partinin genel merkezinde hakim gibi.
Neticede erken seçim ihtimali ile CHP yine tepeden aşağı doğru yapılanmaya ve seçim için çalışmaya başladı. Kale olarak görülen İzmir’de durum kısaca böyle…
AKP, MHP eriyor… AKP’den koparak kurulan partilerin ismi bile geçmediği İzmir’de, yükselen tek parti İYİ parti… 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum