HİBRİT SİSTEMLERE DOĞRU

HİBRİT SİSTEMLERE DOĞRU

HİBRİT SİSTEMLERE DOĞRU
06 Kasım 2019 - 15:22

Hibrit tohum, hibrit araba, hibrit tavuk… hibrit, hibrit…
Ne demek hibrit?
Hibrit, “melez” anlamı taşıyor.
 Teknoloji alanında İki farklı güç kaynağının bir arada bulunması diye de tarif edilebilir.
………..
 
Hibrit tohumlardan üretilen gıdalar sağlık açısından sorunlu olsa da; teknolojik alanda hibrit şüphesiz bir avantaja dönüşüyor.
Günümüz gençlerinin 10’lu yaşlardan başlayarak eğitimde, teknolojide beslenmede sık karşılaştıkları bir terim bu… Çağımızın  en çok kullanılan terimlerinden biri…
Hibrit kavramı eğitim alanında da kendini his ettirir oldu, artık bir meslek kolu yeter gelmiyor, bir dalda mühendis olan diğer bir dalla  daha ilgilenir durumda şimdilerde…  Elektrik- elektronik , mekatonik mühendisliği mesela…
Mühendis olup İşletme üst lisans yapanların sayısı hiç de az değil.
Tıbbi uygulamalarda elektronik ve bilgisayar uygulamalarını düşündüğümüzde hibrit teknolojinin ve gençlerin yetişmesindeki rolünün önümüzdeki dönemde daha da hızlanacağını söyleyebiliriz
Eğitim çağında ki gençler x, y, z  kuşağı olarak sınıflandırılıyor… Bu kuşak gençlerin de, olarak toplumun da ileriki yıllarda yeni bir kavram daha kafalarını meşgul edecektir.
O da sosyal ve siyasal alanlarda hibrit oluşumlar ve düşünceler olacaktır.
Günümüzde siyaset; toplumu oyalama, göz boyamadan ibaret. Uygulamada ise siyaset yerli veya küresel sermayenin Devletin organlarını bir sopa olarak kullanarak halk kitlelerini ciddi bir baskı altında tutuyor. Üretimde aslan payını tamamen sermeye alıyor. Buda sermeye ile halk kesimleri arasında büyük bir uçurum ve de huzursuzluk doğruyor.
 
 X,Y,Z kuşağı daha rasyonel düşünen, daha ben merkezli bir kuşak, bilgiye de daha çabuk ulaşıyor ve itirazları yüksek bir kuşak. Daha şimdiden Türk siyasetinde onların ayak sesleri duyuluyor.
İki örnek vermek gerekir ise son 2015 seçimlerinden beri AKP gençlerden oy alamıyoruz paniğini var.
 Türkiye’de DEİZİM in yükseliş tartışmaları yeni kuşağın dini refanslarla siyasetten ve dini referanslara dayalı yaşamdan uzaklaşıp, gerçekçiliğe yönelmiş olduğunun göstergesidir. Yani dini kendi özelinde yaşamak isteyen bir gençlik geliyor!
 
Zaten günümüzde komünizmin şimdilik geri çekildiğini, kapitalizminde ciddi bunalımda olduğunu söylemeliyiz. Bütün gelişmiş ülkelerde halklar kapilaizim aleyhtarları ciddi yükseliş ve örgütlenme içerisindeler. Bu sürecin yükselmesinde  haberleşmedeki hızlanmanın ve dolayısıyla teknolojinin etkisi büyük.
 Cin komünist parti eski genle sekreteri Mao Zedung;
 ‘’Teori pratikten doğar, sonra teori tekrar pratiğe döner” sözünü  burada hatırlamakta fayda var.
 Hibrit yaklaşımların ekonomide, teknolojide karşılığını alan yeni nesil bunu siyasal düşüncelerine de kazır.
 
 
Hibrit siyasal düşünceye Türkiye’den örnek olarak;  antikapitasit Müslümanlar, milliyetçi sol veya ileride tanımlanabilecek siyasal hareketleri gösterebiliriz…  Bu örnekler yükselecek demek değil önce onu belirteyim . Bunlar sadece tanım olarak hibrit  siyasal hareketlere örnek teşkil ediyor.
 Hibrit siyasal harekelerin yükselişi x, y, z, kuşağının ülke yönetimlerine gelmesi hızlanacaktır. Bunun için de 15-20 yıl gibi bir süreye belki ihtiyaç var ama, olacağı kesin!
Karl Marx ın dediği gibi  “İnsanlar düşündükleri gibi yaşamazlar yaşadıkları gibi düşünürler.”
Hibrit siyasal akımlar; z,y,z kuşağının yaşam felsefeleri doğrultusunda ötekileştirici olmaktan uzak, Farklı siyasi görüşlere, inançlara oldukça saygılı, devlet organizasyonun şimdikinden çok daha rasyonel planlanmış, doğa ve çevre hassasiyetleri yüksek, siyasal akımlar olacaktır. Şimdilik görünen hibrit siyasal akımların yükselecek olması.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum