GSM ŞİRKETLERİ HİZAYA SOKULACAK!

GSM ŞİRKETLERİ HİZAYA SOKULACAK!

GSM ŞİRKETLERİ HİZAYA SOKULACAK!
06 2022 - 21:14

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), özellikle son dönemde vatandaşlardan GSM operatörlerine yönelik gelen yoğun şikayetleri masaya yatırırken, şikayetlerin çözümü noktasında bir dizi yaptırıma hazırlanıyor. Bu kapsamda operatörler, müşterilerinin düşük kalitede internet hızı alması nedeniyle hizmeti iptal etmeyi istemesi durumunda karşılaştığı yüksek cayma bedellerinden vazgeçmek zorunda kalacak.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı BTK vatandaşlardan GSM operatörlerine yönelik son dönemde artan şikayetleri değerlendirmeye aldı. Vatandaşlar daha çok yüksek cayma bedelleri ve paket dışı aramalar sonucu karşılaşılan yüksek faturaları şikayet konusu yaparken, BTK da bu konuda bir dizi yaptırıma hazırlanıyor.
Çağrı merkezlerinden yapılan aramalar ile çocuklardan alınan mali yükümlülük doğuran sözde onaylar geçersiz sayılacak. Türkiye'de cep telefonu kullanma yaşı 11'e düşerken, bu yaş ile 15 yaş aralığındaki çocukların yüzde 89'u cep telefonu kullanıyor. Bu da reşit olmayan çocukların telefondan mali yükümlülük doğuran onaylar vermesine ve ailelerin mağduriyetine sebep olabiliyor.
Bağlantı, aktivasyon, kurulum ve benzeri mali yükümlülük doğuran hükümlerin sözleşmenin içerisine dikkat çekmeyecek şekilde serpiştirilmiş olduğu yöntemler tespit edilerek, bunlar önlenecek.
 
 

  • 0