GÖZ GÖRE GÖRE KAZIK!

GÖZ GÖRE GÖRE KAZIK!

GÖZ GÖRE GÖRE KAZIK!
04 Ekim 2021 - 20:20

MUTLU TUNCER Büyük marketlerde insan nasıl kazıklanır?
Anladım ki bu konu, BÜYÜK  bir cüret, taş gibi bir vicdan gerektiriyor!
Her şey bir arkadaşımın ikazıyla başladı…
“Ne zaman Migros’a, ne zaman Carrefour’a gitsem, aldığım bazı malların fiyat etiketlerinin üzerinde yazılan miktarın 3-5 lira fazlasını ödüyorum kasada”  diyordu arkadaşım…
Aylardır  hiç yapmadığım şeyleri yaptım. Eşimle önce Migros’ta alışveriş ederken aldıklarımızın fiyatlarını yazıp hesapladık…  Bir çok defa, yanlışlığı yakaladık… Ama yanlışlıkların hepsi, Migros lehine idi… Bir tanesi  bile bizim lehimize değildi… Mesela etikette malın fiyatı 11 lira yazıyor, kasada 15 lira alıyorlar! Bakmasan 4 TL içeridesin.  Üç malda 4 lira fazla ödesen 12 TL… Bir kişiden haksız kazanç.
Migros demişken terbiye  sınırlarını aşan, müşterisine hırsız muamelesi yapan bir firmadan söz ettiğimi rahatça söyleyebilirim. Bu firma mağazalarında bir içki reyonu var!  Müşterileri yaklaştırmıyorlar!  Mesela, içki şişesini alıyorsunuz, etiketini okuyacaksınız… Görevli bağırıyor:
“Beyefendi ellemeyin, isteyin öderken size şişeyi verelim”
Neden?
Çalınmasınmış! uRLA'DA BİZZAT BEN YAŞADIM VE GÖREVLİYE ÇIKIŞTIM, ELİMDEKİLERİ BIRAKIP ÇIKTIM!
Yahu müşterisini potansiyel hırsız olarak gören bir mağazadan aklı başında insan niçin alışveriş etsin?
Keza, fiyat konusunda mağaza lehine yanlışlıklara Gürmar da dahil…  Ne zaman alışveriş yaptıysak, üç-beş lira kazıklandık. Ama haberli olduğumuzdan hemen kasada itirazımızı yaptık.   Carrefour, son testimdi! Orada da durum felaket.
Carrefour’dan etiketinde 14.90 yazan bir Nesfit ve etiketinde 7.90 yazan bir light süt aldım.  Kasada  Nesfit 18.90 süt ise 8.90 oldu…  İki kalemde 5 lira kazık… Kasiyer hanıma parayı ödedikten sonra durumu anlattım, hemen gitti etiketi aldı, paramı iade faturası ile geri verdi.
Şimdi gelin küçük ve basit bir hesap yapalım…
Bir kişiden 5 lira… Diyelim ki, kasada zamlanan bu mallardan günde  orta halli bir mağazadan 200 kişi alsa… 200x5=1000 Tl bir ayda 30 bin TL…  Olsa 500 mağazaları ki, fazlası olduğunu biliyoruz…  15 milyon Türk lirası.. 1000 Mağazada ayda 30 milyon Türk lirası… HİÇBİRŞEY SATMADAN HAVADAN KAZANCIN RAKAMI BU! yılda 160 milyon! 
Gördünüz mü, para nasıl kazanılıyor?
Şimdi Carrefour, Migros , Gürmarr ve bu dümenleri yapan diğer  hangi mağaza varsa onlara sesleniyorum!
Yapmayın yahu…   İnin bu milletin sırtından, zaten insanların yükü çok ağır…  Yapmayın… Bu paraya sizin ihtiyacınız yok! Ayıptır. Bunun adı dürüstlük değil! VATANDAŞ SEN DE UYANIK OL... 10 kuruşunu ara. Bir lira fazla verme. Bu soyguna sen mani olacaksın! 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum