GERÇEK BİR KOMEDİ YAZISI

GERÇEK BİR KOMEDİ YAZISI

GERÇEK BİR KOMEDİ YAZISI
04 Temmuz 2021 - 21:38

 
Efendim, uzun yıllardır Urla’da yaşarım. Çocukluğumdan beri burada evimiz vardı. Yani bir anlamda o güzel çocukluk yıllarını burada geçirdik. Ben Urla’yı bildiğimde Ada Hastanesi Kemik Hastanesi olarak anılırdı.  O kadar eskiyimdir yani…
Ve hasbelkader gazeteciyim… Hani büyük yazarların, gazetecilerin bol olduğu ve sayıları her geçen gün arttığı bizim ilçemizde, tabii ki adım bile anılmaz ama, yine de bu yaşımıza kadar şükürler olsun bu meslekten geçindik, geçinmeye devam ediyoruz.
Urla’nın değerli gazetecileri Feylesof, tacir-i nedide (nadide), yazar, Arasta Beylerbeyi, Bayram Anu, Araştırmacı elektrikçi yazar, ekransız televizyoncu, mikrofonsuz radyocu, gazeteci Cenk Özen, Siyaset ve suç bilimci, gazeteci, yazar, düşünür, Teşkilat-ı Dânende mensubu, üstad-ı tezvirat Mir Önder Şenşakrak, Yarımada yerel gündeminden sorumlu, siyaset, ilçeler ve sorunları konusunda tek karar mercii, her kalıbın şeklini alan, güçlülerin koruyucusu, güçsüzlerle işi olmayan, yazar ve haber seçme üstadı, Nam-ı diğer Arap Kemal (Esasında lakap Kara fakat, tarihte kara lakaplı çok saygıdeğer insanlar olduğundan kelli, bu arkadaşa kara kelimesini fazla bulduk) arasında elbette bizim namımız söylenmez! Haddimi bilirim…
Eh… Yazarı, düşünürü, akili ve muhterimi bunlar olunca ilçenin, siyasetçileri nasıl olur?
En tanınmışı, en ünlüsü, Baykalcı Baratalılar mesela… Çok çok güçlü bir aile… Akrabası Sibel Uyar’ı ilçeye, belediye başkanı yapmayı başardılar. Sibel ile, aralarına kimilerine göre kınalı bamya ve enginar, kimilerine göre Çeşmealtı Baratalı Oteli Ruhsatı işi  girince, bu kez Sibel’i düşürüp, diğer akrabası Burak Oğuz’u aday göstermeyi başardılar.
Siyasetçileri geniş şekilde irdeleyeceğiz de… Burada daha komik birkaç olaydan bahsetmem gerek… İsmini siyasetçi olarak anamayacağım ama, emekleme döneminde siyasi çırak diyebileceğim bir Murat Nart var…  AKP’nin kendisini kudretli gören ilçe başkanı, genç yaşta otel sahibi olarak başarısını ilçeye kanıtladı elbette… Üstat Önder Şenşakrak’ın gizli ortağı. Siyasette ise birlikte emekliyorlar! AKP’nin ardına sığınarak söz geçirebildikleri tek yer ise, kaymakamlık ve kaymakamın vekaleten baktığı belediye makamı… Bir sözleriyle UKOME kararı ile kapatılan Zafer Caddesini Nart Yufka dükkanının aracı park edemiyor diye açtırmayı başardılar. Tabi halkın nefretini kazanmayı da… Hele hele Murat Nart’ın “Ben AKP ilçe başkanıyım, o kadar ayrıcalığımız olsun” demesi, halk arasında veciz söz olarak defterlere yazıldı.  Efendim tabii,  hiçbir zaman bu yukarıda saydığım akil insanlara benzemeyen ve onlar kadar hiçbir zaman olamayan bendeniz, sadece katkı için bir iki satır karaladığım Pencere Gazetesi’ne bu olayı yazınca neler oldu neler?
Önce Kaymakam Kardeşin Torbalı’dan gelen, her ziyaretçinin hediyelerle kapısında sıra olduğu, gereken herkesin istihbaratını yaptığını muhterem gazeteci akillere anlatan meşhuuur Özel Kalem Müdürü bana haber gönderdi…  Çok kızdığını belirtip herhalde ayağımı denk almamı istemiş!
Korkudan Tosuncuk Mehmet gibi, yurt dışına kaçtım da; arkadaşların araya girmesiyle geri döndüm. Şimdi, akşam İzmir’deki işimden dönerken meydandan bile geçemiyorum. Bu korkuya bir de Murat Nart’ın girişimi eklenmesin mi?  Murat Nart,  katkı vermek için hiç boş zamanım olmamasına rağmen yazı yazdığım Pencere Gazetesi’nin sahibi Göksel Kayseri’yi emekleme arkadaşı Önder Şenşakrak’ın telefonundan arayarak “Mutlu Tuncer’e yazı yazdırırsan, sana bir daha ilan vermeyeceğim” demesin mi? Gazetenin milyonlar kaybetmesine mi yanarsın, işsiz kaldığıma mı? Bu emekleyen kardeşin siyaseti yanlış anlamış olmasına mı yanarsın? Yoksa AKP İlçe Başkanı’nın Basın özgürlüğü anlayışına mı yanarsın?
Ama ne demiştik? Akillere bak, siyasetçilerini anla… Anlamaya ve sohbete devam edelim öyleyse…
Gelelim Selçuk Karaosmanoğlu’na…
Üç dönem belediye başkanlığı yaptı, kimse ne yaptığını anlamadı… O başkanlıktan çok emlak işlerini sevdi… Bir de küfür etmesini… Ama, en kalitelisi de buydu… Gerisini düşünün…
Bir ara siyasetçi var… Mustafa Kıpkıp… Siyasi Bedavacı…  Bülent Baratalı 1998’de il başkanı olmak için  belediye başkanlığından ayrılınca, yerine Mustafa Kıpkıp’ı seçtirdi… Daha sonra da ön seçimle aday olup, CHP’ye Urla gibi bir yerde ilk seçim kaybını yaşattı… Bu başarısız arkadaş 20 yıl kendisine gelemedi. Ancak Burak Oğuz’un listesinden yine tek kuruş vermeden  meclis üyesi oldu.
Sonrası mı?  Burak Oğuz FETÖcü çıkınca başkan olmak için çok uğraştı. Teknik olarak imkanı yoktu, bunu bile hazmedemedi. Şimdi aportta…  Evde teklif bekliyor.
Gelelim Burak Oğuz’a… Kısa dönem asker gibi makama oturdu, kalktı… Şimdi “Boşluğa Bakan Adam” durumunda  çalıştığı üç kişilik DEV  kadroyla, gücünün varlığına etrafı inandırmaya çalışıyor. Bu arada yeni kumpas girişimleri planladıkları kulağıma geliyor. Bilgi almak isteyen varsa bana gelsin!
Efendim Sibel Uyar’dan az bahsettik. Beş sene “Urla’ya kadın eli değsin” deyü, büyük bir hışımla ve sinirle, tekme tokat göreve başlayan Sibel Hanım, elini önce kendine değirdi…  Başkanlığın hayatını değiştirdiği Uyar’ın zamanında,  çikolata kutularından dolarlar fırlayınca bir çok dedikodu oldu tabii…  Küçük çaplı bar işletmeciliğinden, belediye başkanlığına transfer mucizesi ancak CHP’de olurdu ve oldu… Şimdi Sibel Hanım’ın Çeşmealtı’nda Denizli Mahallesinde dev bir inşaat yaptırdığı söyleniyor… Gayrimenkul zengini olduğu iddiaları da yoğun… Kimsenin malında gözümüz yok tabii… Bence mal varlığı yerine bu hanım projeleriyle anılmalı. Nedir projeleri? Enginar Festivali Büyükşehir Projesiydi. Onu geçelim. Sibel Uyar projeleri, Kınalı Bamya projesi, Tarhana Dayanışması, (Sanki tarhananın başı beladaydı, kurtarmaya gittiler) Herkese bir kutu Çikolata Projesi, Transparan kıyafetlere hayır projesi… Falan filan… Ama, Sibel Uyar’ın son bir yılı iyiydi. Bunu da söyleyelim.
Komedyamızın aslında konu edeceği birçok isim var… Muhittin Bayar, Ayşe Eğrikülah, Bahri Yalaz, Ertan Cartel, Bülent Onat, Kemal Ay, Selami Güneş, Emel Çaylı gibi değeri kendilerinden menkul muhteremleri, sonraki mizah yazımıza bırakıyorum…
Ama dediğim gibi, iki kez çok korktum… Birisi Murat Nart’tan… Sonra da Torbalı gelişli Özel Kalem Müdürü, istihbaratçı, siyaset bilimci kardeşimin çıkışıyla…  İkisine de söyleyeceğim şu:
Sizlerin istediği gibi biri olacağım. Siz ne derseniz o…
Nasıl iyi mi? İnandınız mı?
 
NOT:
Sevgili Kaymakam Belediye Başkanımıza şu notu iletmek istiyorum…
Muhterem, geçtiğimiz gün aşı için Urla Devlet Hastanesi’ne gittim. Ne yazık ki, etrafı büyük bir çöplük olmuş. Görüntü iğrenç. Temizlik İşleri’nin hiç uğramadığı besbelli… Zafer Caddesi’ni UKOME kararına rağmen açmak hizmet değil… Ama hastanenin etrafını derlemek toparlamak hizmet olur… Size mi söyleyelim, Öndergiller’e mi?


YARIN: CHP'YE İHANET SADECE BAYKAL İLE SINIRLI DEĞİL

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Sabit Alagözlü
  2 ay önce
  Bravo. Çok cesur yazılar. Sizin gibilere ihtiyacımız var. Yanınızdayız.
 • EDA SÖNMEZ
  2 ay önce
  Sibel hnm Urla'nın başına gelmiş hatta İzmir'de ki en iyi yönetici idi.. zaten CHP iyi olan bir şeyi istemez ?? yolu açmaları için o kadar dilekçe verdik orda kaç tane esnaf var araç trafiğe yeniden açılsın diye.. peki bunu neden Murat Nart başardı sadece ?? sizin uyuz olmanız gereken konu bunlar mı yoksa Sibel Uyar'ın yerine getirilen 15 temmuz olaylarının başındaki zillet ile iş birliği yapan belediye başkanının hain çıkması mı ?? buna tepki verirseniz Urla için mücadele ediyor denilir.. yansaş olmayın.. Sibel Uyar bir kadın olarak Tarhanadan Bamyadan kadınlara istihdam yolu açtı.. konu sebze ise hıyarı pazara sürene de bakabilmelii..!!
 • EDA SÖNMEZ
  2 ay önce
  benim bildiğim bu adam cebindeki son kuruşuna kadar Urla'ya hizmet için yatırım yapıyor.. çok genç bir ilçe başkanı..bu kadar fazla üzerine gitmek CHP 'li kesimi korkuttuğunu gösteriyor.. köklü bir aile yolsuzluk yapmaya ihtiyaçları yok Chp 'den aday gösterildi kabul etmedi..eğer etseydi Murta Nart şuan Urla belediye başkanı idi..genç vizyon sahibi kültürlü bir Kaptan..etrafında doğru kadar çıkarcı yanlış bir kaç insan da elbette olacak..o yufkacı dükkanından bende alış veriş yapıyorum yanında karşısında bir çok esnaf var ve o yolu kapattıkları için araçla durup aynı anda bir çok esnafın dükkanından alış veriş yapmak kolayLığı elimizden alındı.. peki siz biliyor musunuz o yol trafiğe açılması için kaç kişi Murat Nart'tan ricacı oldu ..?? bence genç olması cahil yada deneyimsiz olması anlamına gelmiyor. Sibel hanım gittikten sonra Urla'nın hali de ortada kendisi mütevazı kadınlara he destek olup proje üreten bir girişimci ,oğlu mimar inşaat yapmasından daha doğal ne var?POZİTİF OLUN!!
 • Behçet Şen
  2 ay önce
  Cesur yazılarınızı keyifle okuyorum.Okunmaya devam edeceğinden de hiç küskün yok.Kaleminiz kırılmasın.