ESNAF SEÇİMİNDEN KOMEDİ ÇIKARDIM

ESNAF SEÇİMİNDEN KOMEDİ ÇIKARDIM

ESNAF SEÇİMİNDEN KOMEDİ ÇIKARDIM
22 Mart 2022 - 15:19

ESNAF SEÇİMİNDEN KOMEDİ ÇIKARMAK

mutlu tuncer 
 
Bizim Urla’nın seçimleri renklidir… Renk dediğin öyle dört tane yedi tane filan değil… Binbir renk… Binbir renk…
Seçimi renkli de, sosyal hayatı renksiz mi?
Olur mu efendim, olur mu hiç?
Siz Urla’nın sokak muhabbetlerine bir katılın, eğlenceyi görün…
……………..
İlçenin gündemindeki son komedi, 18 Mart Çanakkale Zaferi nedeniyle Atatürk Anıtı’nda yapılan törene AKP İlçe Başkanı’nın getirip koyduğu çelenkti. Hani, sanki çelengi  taşıyanları bir kamyon ezmiş, çelenkle birlikte üzerlerinden tekerlekler geçmiş gibi… Ya da cephede üzerine bomba düşmüş. ne bileyim? Çelenk ayakta zor duruyor! Yıkıldı, yıkılacak. Sefil, zavallı bir çelenk. Bizim AKPli başkan, kasılarak çelengi anıta koyuyor! Millet gülmemek için kendisini zor tutuyor!
Ne konuşuldu, ne espriler yapıldı konu üzerine…
 
Efendim aynı arkadaşın gündemde olan bir eylemi daha var… Bu daha da komik… Yufkacı dükkanının araca kapalı yola girip belediyenin çöp konteynerleri için ayırdığı yeri boşaltıp, kendi minibüsüne özel park yeri yapmasının yankıları maya gibi büyüyor!  Bizim ahali 112’ye bile şikayet etti ama, Emniyet Müdürü hanımefendi çekindiğinden müdahale edemiyor! Kıyaklı arabayı Emniyet Müdürü sadece bir gün yasak yerden kaldırabildi. Sonra konuya Fransız rolü oynamayı tercih etti.  İlçe Başkanı, hanfendinin gece yarısı  12’de  evine polis gönderip  vergi dairesi borcu yüzünden arabasını çektiği vatandaş gibi değil tabii… Basıyor şikayeti, ayıkla pirincin taşını…  Murat Nart; “Ben AKP ilçe Başkanı’yım ayrıcalığım olmalı” diyor, buna da inanmış… E, zihniyet de buna müsait olunca tabii, sonuç ortada.
Emniyet Müdürü Hanfendi Fransız taklidi yapmaya devam ederken, Kaymakam Bey de, konuya uzak kalmayı tercih edince tabii, vatandaşın gideceği yer kalmıyor! Sonunda çareyi, Domat Hasan’a danışmakta buluyorlar…  Soruyorlar Hasan’a; “Bu aracı yasak yere ısrarla koyuyorlar. Polis kaldıramıyor, kaymakam görmüyor ne dersin?” Domat Hasan ise bunlara müthiş bir cevap veriyor:
-Deli mi bunlar yavvvv!
 
Efendim, şimdi önümüzde Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimleri var ya… Buna odaklandık… Bize seçim olsun da; ne olursa olsun… O seçim yapılıncaya kadar bizim Urlalı için dünyanın en önemli olayı odur! Seçimden sonra, başka seçime bakarız…
Esnaf Odası seçimlerinde üç aday yarışacak…
Doğal olarak yıllardır herkesin sözünü verdiği ama yapmadığı, yapamadığı yeni oda binasını diken Ahmet Aydınhan adaylardan biri… Diğer aday, geçtiğimiz dönemin olaylı başkanı Murat Özün ki; upuzun boylu bu kardeşimize “Playboy” diyenler de var, “Kazanova” diyenler de… Zaten döneminde odada yaptığı kaçamaklar yüzünden hayli ilçe gündemine malzeme olmuşluğu var…  Bir
Diğer aday Fırat Gül…
Fetöcü  Buca İmamı Burak Oğuz’un ortaya çıkardığı Burak Oğuz’un en yakını Möttin’in ölesiye desteklediği bu kardeşimiz, kalın, kocaman Müslüm Baba bıyıkları ve Anadolu’nun bağrından çıkmış tavırları ile, hayli ilginç bir aday profili sergiliyor. Arabesk  imajı ve ilginç vaatleri ile gerçekten renkli bir aday. 
Burada bir komik noktaya daha değinmek istiyorum.
Bizim belediyenin, çalışmamaktan pas tutmuş zabıta teşkilatı da, sosyal medya üzerinden Esnaf Odası seçimleri propagandasına katılıyorlar… Yerlere yatarsınız. Yahu siz önce işlerinizi yapsanıza… İlçenin bütün sokaklarında, bütün yollarında magandalar kaldırımları, caddeleri işgal ediyorlar…  Her dükkanın önünde bir kaçak dükkan daha var! Her yer kaçak reklam panolarıyla dolu... Size mi kaldı esnaf odası seçimlerini yönlendirmek?
Zabıta teşkilatının tembeller korosu olduğunu ispatlamak için, fotoğraf makinesini alıp iki dolanmam yeter! Yani siz oturun oturduğunuz yerde, göbekleri büyütüp maaşları almaya devam edin.  Bırakın esnafı,  onlar seçiminde ne yapacağını bilir! Bu arada Pazarcı esnafı da sizden yaka silkmiş haberiniz olsun! Sizi gidiler siziiiii!
 
Şimdi adaylar ortada, yaptıkları da ortada… Seçmenler de ortada… Birbirlerine karışma günleri, 31 Mart… Bakalım  bu yarışı kim kazanacak?
Seyyar terzi, çapkın Murat Özün mü, Burak Ağabeyi’nin ve Möttin’in canı Fırat Gül  mü, yoksa motosikleti  ve tencereye benzeyen kaskıyla, vızır vızır ilçenin her yerinden çıkan Ahmet Aydınhan mı?
Efendim  göreceğiz tabii… Esnaf ve sanatkarlar da akılsız değil ya… Kimin ne amaçla aday olduğunu ille de görüyorlar.
Burada önemli olan ne derseniz;
Esnafın kendisine sahip  çıkan bir adayı seçmesi. Beni çok mu ilgilendiriyor? Yooo, vallahi hiç umurumda değil…  Her koyun kendi bacağından asılır. Kısacası, her topluluk, hak ettiği gibi yönetilir.
………………………
 
Öyleyse şikayet ettiğimiz her olumsuzluğun sorumlusu biz olmuyor muyuz?
Haliyle tabii…
Mesela  AKP’den yakınıyoruz… CHP’den yakınıyoruz… İlçelerimizi yönetenlerden, illeri yönetenlerden yakınıyoruz…
Bizde bir eksiklik var bence…  
Mesela ilçemizin CHP teşkilatına baksanıza… İlçe Başkanı devre dışı bırakıldı ama farkında değil… Çocuk, meclis üyesi  Ertan Cartel ile birlikte ticaret atağına kalktı… Aynı zamanda iki ortak belediye başkan adayı olmak istiyor. Kapışmalarına az kaldı. Öte yandan bir partili arkadaşının darbukatör ismini taktığı örgütün İkinci Başkanı elinde hamur mikseriyle ortalığı deşelerken, bir taraftan Büyükşehir Belediye Başkanını yağlayıp ballıyor, işe girmeye çalışıyor, bir taraftan Burak Oğuz’u ve Möttin’i  göklere çıkarıyor, aynı zamanda  ilçe başkanının altını oyuyor! İlçe Başkanı daha bunun farkında değil zahir!
Bir gün sabah bir bakacak, görevden alınmış, partiden de darbuka sesleri geliyor!
 
Bizde komedi bol azizim…
Daha yazacağım çok şey var ama, bu günlük bu kadarla yetinin…
Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın oturum videosunu internet arızası nedeniyle geciktirdik. O da bir saate yakın yayında olacak. O ana kadar bu yazıyla idare ediverin…
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum