EKONOMİ BAKANI NİYE İSTİFA ETTİ?

EKONOMİ BAKANI NİYE İSTİFA ETTİ?

EKONOMİ BAKANI NİYE İSTİFA ETTİ?
09 Kasım 2020 - 12:54

Ekonomi Bakanı istifa ediyor; basın çekinceli… Haber yapamıyor!
Neden?
Oysa Ekonomi Bakanı’nın istifası çok önemli…
Basındaki bu korkunun sebebini anlamak zor!
İkincisi;
Ekonomi Bakanı İnstagramdan istifa ediyor!  Herkes, Twitter’a koşturuyor. Sanki Twitter’den paylaşım olmayınca, istifa geçerli sayılmıyor!
Yandaş basın, Ekonomi Bakanı Albayrak’ın hesabının ele geçirildiği şerhini ortaya koyuyor… Yani, istifadan  dönüş için zemin hazırlıyor… Nitekim Berak Albayrak da; hesabının ele geçirildiğini “üzülerek” duyuruyor ama; “İstifa etmedim” ya da “ettim” demiyor!
Bu da gösteriyor ki; dün gece büyük tartışmalar ve pazarlıklar vardı!  
 
Ama Berat Albayrak’ın istifa metninde, ilginç cümlelerle yazılmış, gizli mesajlar vardı. Mesela; “At iziyle it izi birbirine karışmış” diyordu… Bu AK Parti’nin tam içine gönderi…  Yani; sitemkar, sinirli,  “Bana da bu yapılır mı?” gibi bir tepki…
Bu tepktiye bakınca; insanın aklına gelen, Berat Albayrak’ın istifa etmeyip gönderildiği… Durum henüz netlik kazanmadı…  Saat 12.30 civarında yani tam 18 saat sonra, bir açıklama yapılacağı duyuruldu…
Oysa;
Bir ekonomi bakanının istifası ya da, iktidtarla fikir ayrılığı net olmalı… Saklanacak bir şey yok!
………………
İstifayı tetikleyen sebepler ne olabilir?
Zamanlama, ilginç… Biden’ın Amerika’da başkanlık seçimini kazanmasıyla neredeyse aynı anda ortaya atılan bu istifanın nedenlerinden birisi Trump’un gidişi olabilir mi?
Bence olmaz! İktidar böyle bir gereklilik olsa; ihtimaller üzerinde çalışma elbette yapardı…
Bu istifa daha çok iktidar içinde bir hesaplaşma gibi duruyor!
Süleyman Soylu ve Berat Albayrak arasında gerginliğin varlığı biliniyor!
Süleyman Soylu’nun gücünü artırmak için planladığı istifası ve geri döndürülmesiyle amacına ulaşması,  Ekonomi Bakanı’nın istifasında kilit noktadır.
Soylu’nun geri döndürülmesinde Devlet Bahçeli’nin çabası herkesin malumu… Yani; demem o ki; Soylu AK Parti içinde bir koalisyon ortağı konumunda!
Böyle bir noktada koalisyonda oluşacak çatlağı kimse göze alamazdığ. Yani başka bir değişle; oyunda şah çekildi, vezirin gitmesine razı olundu…
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum