CHP NEREYE KOŞUYOR?

CHP NEREYE KOŞUYOR?

CHP NEREYE KOŞUYOR?
25 Nisan 2022 - 12:07

CHP’NİN İZMİR KARMAŞASINA BAK,
GELECEĞİNİ OKU
 
 
Yerel seçimlerin üzerinden geçen 3 yıl, en azından İzmir’de CHP adına olumlu bir zaman dilimi sayılamaz… Kan kaybeden iktidar karşısında, ülke çapında büyümesi beklenen CHP yerinde sayarken, kalesi dediğimiz ya da kalesi sayılan İzmir’de oy kaybı sürüyor!
Gelin şöyle bir basit analiz yapalım…
İzmir CHP’nin patron şemasında Tunç Soyer ve Tuncay Özkan var.
Adı “pazarlamacı”ya çıkan Tuncay Özkan ile Büyükşehir belediye Başkanı Tunç Soyer rakip gibi görünse de, bu görüntüye aldanmamak gerek. Asla rakip değiller ve çok hızlı uzlaşıyorlar! Bakınız Büyükşehir şirketlerinin hemen hepsinde Tuncay Özkan’ın takımından muhterem şahsiyetleri görürsünüz.
Buca, Çeşme, Çiğli, Urla ( FETÖ den tutuklamadan önce) ilçe belediye başkanları Tuncay Özkan kontenjanından aday yapılmıştı ve bu ilçe belediye başkanları TUNÇ SOYER in aslında en iyi anlaştığı ilçe belediye başkanlarıdır.  
O kadar iyi anlaşıyorlar ki; mesela Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, toplu sözleşmede bir türlü anlaşamayınca Tunç Soyer’in “Çığlığınızı duydum koşarak geldim” diyerek SUPERMAN edasıyla  Çiğli’ye gidip, anlaşmazlığı dakikada çözmesi Utku Kardeşi ikinci plana itse de, planlı bir destek organizasyonu veya senaryosudur!  Yani, sahneye konulmuş bir şovdur!
Tunç Soyer in PM de ekip arkadaşı Rıfat Nalbantoğlu’dur mesela…  Aynı Nalbantoğlu zaten Tuncay Özkan’ nın çok yakınındaki bir isimdir!  
Şimdi olayları değerlendirerek, bu ekibin kafalarının içini okuyalım biraz!
Tunç Soyer bir daha aday gösterilmez ise ki; bunun böyle olacağı kesindir! TUNCAY ÖZKAN’ın  alternatifi, imar suçu işleme alışığı Konak Belediye Başkanı   Abdül Batur dur. Zaten CHP İzmir örgütünde de Tuncay Özkan, Abdül Batur gurubu ile hareket ediyor. Buna Deniz Yücel de dahil. 
Buradan anlaşılacağı üzere, Tunç Soyer ile Tuncay Özkan arasındaki ittifak eninde sonunda çökecek ve belki de siyasi bir düşmanlığa dönüşecek!  Amaaaa…
Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim yapılırsa yapılsın, bu işten kazançlı çıkacak iki kişi, Nalbantoğlu ve Özkan olacaktır!
Dolayısı ile önümüzdeki yerel seçimlerde de yeri en garanti adaylar yine Tuncay Özkan ekibinden olacak gibi görünüyor, en azından şimdilik. Ve bu kez Tuncay Özkan’ın batıracağı ilçe sayısının sadece dört ile sınırlı kalmayacağı öngörüsü de hakim!  Altı ya da sekiz ilçenin belediye başkan adaylarını Tuncay Özkan ekibinden koyacakları öngörülüyor ki; vay CHP’nin haline!
 CHP İzmir’in siyasal yapılanması böyle bir karmaşa iken, esas mesele ne diyorsunuz değil mi?
Esas mesele, bu partinin İzmir kalesinde türlü dolaplar çeviren ekiplerin halkta karşılığı var mı, yok mu?
Bunun cevabını benim vermeme gerek yok!  İzmir bunu görüyor!
Ve İzmir’de Millet ittifakı jet hızıyla yükselirken, CHP’nin kan kaybediyor olması sanırım ciddi bir göstergedir!
Peki şimdi haklı olarak bir soru beliriyor aydınlık beyinlerde:
“ İzmir CHP de bu isimlerin alternatifi yok mu ? CHP tabanı bu isimlere mecbur mu ? Güç örgütte değil mi ?”
Üye bazlı ön seçim olsa… Örgüt gücünü kullanabilir elbette… Ve bu isimler silinir gider, menfaat ekipleri dağılır uçar, balonlar patlayarak söner!
Amaaaa… Parti içi demokrasiyi devre dışı bırakanlar, buna razı olur mu dersiniz?  
 Olmaz…  CHP Genel merkezi, liderlik etme kabiliyeti olan hiç kimsenin partide bir yerlere gelmesini istemiyor!  Bunu doğrulayan en önemli bulgu da, Tunç Soyer’in getirilip İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday yapılmasıdır!  Çeşme, Urla, Çiğli, Buca da eklenince, görülüyor ki, durum vahim!
Gelin, milletvekillerine…
Son kullanma tarihi geçmiş,  artık millete vekillik yapmak yerine kendi havalarıyla ego tatmin eden vekillerin İzmir’de Genel Merkez’in gözdesi durumunda olmaları bilinçli bir çöktürme planı mı acaba?
Hani ben şahsen şüphelenmiyor değilim!
Bir soru daha geliyor akla:
“Peki bu CHP’de gerçek  güçlü kim?”
Hemen cevabını vereceğim! HİÇ BİR GRUBA DAHİL OLMAYANLAR GERÇEK GÜÇ! Ama, liderleri yok!
Bu dağınık grubu bir toparlayacak idealist şahsiyet yok!
CHP İzmir bu paradoks ile 2024 yerel seçimlerinde zor günler bekliyor. Yerel yönetimlerden Sorumlu Seyit Torun ve Örgütten sorumlu Oğuz Kağan Salıcı da İzmir de ki bu duruma göz yuman, görmezlikten gelen, partinin ileriye gitmesini engelleyen önemli engeller!
Bilinci bir tarafa bırakacak kadar gözü dönmüş grupların eylemleri sınır tanımıyor sevgili okurlar! Bakınız, Çeşme turizm projesinde Tunç Soyer ve Belediye Başkanı  Ekrem Oran nasıl da AKP ile el ele tutuşuverdiler! Sonunda CHP Sözcüsü Faik Öztrak dayanamadı ve Çeşme Projesini “Yeni bir İstanbul Kanalı Projesidir” diyerek eleştirdi.
Bu durumda bizim AKCHPli Tunç Soyer’in ve Ekrem Oran’ın bir daha aday yapılmayacağı kesin gibi… Bunu Ekrem Oran anladı ve aldığım haberlere göre, şansını başka partilerde denemek üzere harekete geçti bile… Şansı var mı? Bence hiç yok!
Toparlayalım;
Genel seçimlerin sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.  2023’ün en başarılı partisinin İYİ Parti olacağı gibi bir öngörüm var. CHP’nin bu kadrolarla, bu ekiplerle genel seçimlerde işleri oldukça zor!  Ama yerel seçimler daha zorlu geçecek. Yerel seçimler için öngörüm artık İzmir’in CHPnin kalesi olamayacağı…  Ya da olmayacağı! 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum