CHP İZMİR KULİSLERİ SALLANIYOR!

CHP İZMİR KULİSLERİ SALLANIYOR!

CHP İZMİR KULİSLERİ SALLANIYOR!
01 Ağustos 2022 - 22:21

 Türkiye, eşine benzerine rastlanmamış sert bir seçim atmosferine giriyor!
Öyle ki; söylemler acımasız,  eylemler acımasız… Kıran kırana, bir seçim atmosferi ama; seçimin olup olmayacağı bile belli değil!
Seçim tarihi yaklaştıkça, politikacıların gerginliği artıyor ama, halka yansıyan gerginlik onların koltuk kavgasından değil, ekonomik kaygılardan…
Halk geçinemiyor… Bu güne kadar görülmemiş bir pahalılık, ceplere değil, adeta halkın sinir sistemine saldıran bir virüs gibi… Halkın sağlığı bozuldu. İnsanlar patlamaya hazır bombalar gibi… Yan bakana dalası geliyor! Durum anormal bir hal aldı.
İşte bu ahval ve şerait içinde biz, kendi bölgemizde adeta, ayrı bir dünyada yaşayan, belediye hizmetlerini ellerine yüzlerine bulaştıran, AKP’de eleştirdikleri ne varsa, kendilerinde fazlasıyla mevcut olumsuzluklarla boy gösteren CHP’ye bakacağız…
Alternatif ya… Bakalım ne alemdeler! Birkaç gün sonra ilçe ilçe şeher şeher AKP’yi de ele alırız elbette…
Öncelikle kulislerde bir yoğunluk olduğunu söyleyebiliriz… Yoğunluğun bir etabı şu soruları ihtiva ediyor:
Milletvekillerinden hangi muhteremler yerini koruyacak? Kimler milletvekili adayı başvurusu yapacak? 
İl başkanı istifa edecek mi ? İl yönetim kurulundan, ilçe başkanlarından belediye meclis üyelerinden kimler istifa edecek? Boşalacak bu koltuklara kimler oturup 2023 genel seçimlerini organize edecek ve genel seçimin ardından yapılacak YEREL SEÇİMLERDE kimler, hangi ekipler etkin olacak. 
Bu soruların varlığı! Dikkatleri parti içlerine çevirmiş durumda. 
Değerlendirmemize il başkanlığından başlayalım:
CHP İl Başkanı Deniz Yücel’in milletvekili adaylığı için istifa etmesi gündemde. Kendisi de bu konuda oldukça arzulu… Ama Genel Merkez, kulis haberlerine göre, Deniz Yücel’i milletvekilliği için pek yeterli görmüyor. Oysa, mevcutların başarıları çok tartışılabilir!
Pazarlamacısından arsa spekülatörlerine kadar her türlü milletvekili halkın tepkisini almaya devam ederken, acaba Genel Merkez, bu kez işi ciddi tutmak eğiliminde mi? Bilemeyiz ama, durumun ciddiyetini anlamışlarsa bu iyi bir gelişmedir!
Şimdi Deniz Yücel bir şeyler olmak istiyor ya… Genel Merkez onu Urla Belediye Başkanlığında yarıştırmayı planlıyor. Kime karşı? Zeynep Altıok’a karşı… Yok Yücel ille de milletvekili adayı olmak isterse, tahminime göre, alt sıralara konacak ve “Haydi çalış kazan” denecek…
Deniz Yücel’in istifasının ardından (Eğer istifa ederse) ilk soru yerine kimin geleceğidir!
Tahminimiz; Olgun Atilla namyiğit!
İzmir’in CHP’nin AKPli eski belediye Başkanı  Aziz Kocaoğlu’nun  Aziz Kocaoğlu’nun prensi olan Atilla önce Bornova belediye başkanı yapıldı. Çok başarılı olduğundan kelli yeniden görev verilmeyin Atilla, şimdi Başkan Tunç Soyer’den icazet almışa benziyor!  Nasıl oluyor bu?
Aziz Kocaoğlu ekibi eski gücünden çok uzak ama, dostluklar vesilesi ile ekip iskeletini halen koruyor! Tunç Soyer ise CHP İzmir tabanında ekipleşemedi ve tabanda oldukça zayıf. İzmir sermayesinin de yardımı ile Olgun Atilla üzerinden bir menfaat birlikteliğine mecbur görünüyor!
Karşılarında kim var ? Veya CHP genel merkezi bunu nasıl karşılar? CHP deki halkçı taban bu eski yapılara olur verir mi? Yoksa İktidara gelme arifesinde daha halkçı taban ve sermayeyi dengeleyecek sosyal politikalara uygun, mevcut ekiplerden olmayan  bir  İl başkanını mı tercih edilecek göreceğiz.  
Yeni il başkanının belirlenmesi aynı zamanda yerel seçimlerde Büyükşehir belediye başkanı adayı açısından da çok önemli. Tunç Soyer ile bir dönem daha gitmeyeceği şu an en kuvvetli görüş . Yani Tunç Soyer batırmış durumda… Şimdi ekibi ile birlikte, sıvama işinde…
CHP İzmir’de önemli iki  konu önümüzdeki günlerde cevabını bulacak… 1.       Konu; Rıfat Nalbantoğlu İzmir kongre delegelerinden kurultay delegesi olma vizesi alamadı. Ancak Tunç Soyer’ in kulisi ile PM ye hem de 3. sıradan seçilmişti.  Rıfat Nalbantoğlu PM de hiçbir çalışma yapmaması, PM’yi bir kişi eksik bırakmış olması partide eleştiriliyor. Bunun kendisine nasıl bir dönüşü olacak?
  
2.        Tuncay Özkan meselesi… Bu arkadaş niçin İzmir milletvekili hem de 1. Sıra… Bilen var mı ? Tuncay Özkan Türkiye için, İzmir için olmazsa olmaz mıdır? Hayır! Tuncay Özkan ön seçime girse, nal toplar… Bu kıyağın cevabı aranacak…
 
CHPli belediyeleri arpalık olarak kullanan, çalışmayan ama cebini dolduran milletvekillerinden partinin vazgeçmesi için tabandan gelen bir büyük baskı var! Genel Merkezi de çok rahatsız eden bu baskı yakında büyük çapta patlayacak, emin olun. Yani CHP ya akıllı bir değişime giderek durumu az da olsa kurtaracak, ya da seçimlerde büyük bir hezimete uğrayacak.
 
İzmir böyle… Gelecek günlerde AKP’yi ve Ege Bölgesi’ni yazalım, bakalım oralar ne durumda?
 

 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum