CHP İZMİR'DE KİMİN ELİ KİMİN ELİNDE?

CHP İZMİR'DE KİMİN ELİ KİMİN ELİNDE?

CHP İZMİR'DE KİMİN ELİ KİMİN ELİNDE?
29 Ağustos 2019 - 20:05

CHPli üyelerin kendilerini en iyi kongrelerde ifade edebildiklerini düşünüyorum…  Aslında fena da olmuyor! Ülke gündeminden uzaklaşılıp, bölgesel kulislerde yoğrulup duruyor siyasetçiler!
Şimdi; CHP hareketli günlere yelken açtı… Kulisler yoğun… Kongreler takvimi belli olmasa da yarışacaklar neredeyse ortalardalar.
 
İzmir önemli bir il… Her ne kadar İstanbul ve Ankara İzmir’in önüne geçmiş olsa da önemli…  Ve tabii, İzmir İl Başkanı olacak şahsiyet de doğal olarak önemli.
Peki kim?  Yeniden Deniz Yücel mi, yoksa CHPliler “Deniz bize yetmedi okyanusa ilerleyelim mi?” diyecekler?
Gelin önce birkaç tespit yapalım:
 
Son 25 yıldır İstanbul ve Ankara  AKP  belediyeleri tarafından yönetildiğinden CHP’nin elinde en büyük belediye İzmir Büyükşehir’di. Tabiatıyla bu durum  PM ye ve MYK ya da yansıyordu…
 
31 Marttan sonra İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Antalya gibi büyükşehirler de CHP tarafından kazanılınca artık partinin üst yönetiminin daha geniş bir yelpazede oluşturulması söz konusu… Haliyle İzmir 3. Sıraya geriledi. Yani demem o ki; İzmir’in ağırlığı artık Genel Merkez’de eskisi gibi  olmayacak!  Hem fikir miyiz?
 
Şimdi bir önemli konuyu daha analiz edelim hep birlikte…
Parlamenter sistem var iken; milletvekillerinin siyasetteki etkileri hayli fazlaydı…  Başkanların, delegelerin belirlenmesinde gerçekten etkili oluyorlardı.  Başkanlık sistemine geçilince;  milletvekilleri logo gibi simgesel hale geldi mi? Geldi… Yani artık milletvekillerinin pek etkisi kalmadığına göre; belediye başkanlarının biraz daha önem kazandığını söylemek mümkün. Tabii “adam gibi belediye başkanlarının”
CHP Başkanlık sistemindeki ilk kongre deneyimini yaşayacak. Böylelikle Parti meclisine girmek isteyen milletvekilleri belediye başkanları ile dirsek temasını artırdı. Siyaset aslıda bir “menfaat oyunu”  Milletvekilleri “Sen beni destekle, ben de zamanı gelince seni destekleyeyim” tavrındalar. Burada yanlış şu; her belediye  başkanı, örgütte güçlü değil…  Peki nasıl başkan adayı oldular derseniz, o da ayrı konu… Onu ileride açarız.  Zaten de açılması gerekiyor! Özellikle  İzmir’in bazı ilçelerinde. Bu ilçelerden biri Urla ise, diğeri Bayraklıdır, Buca’dır,  Konaktır, Bornova’dır, Çiğli’dir, Menemen’dir… Karşıyaka, Foça’dır…  Bu ilerideki konumuz olacak!
 
Bir gerçek var ortada, bahsetmek isterim:
CHP de örgütleneme tabandan yukarıya doğru olmuyor, bilmem siz bunun farkında mısınız?
Yukarıda güç sahibi olanlar tabanı organize ediyor. Tabanda başlayan bir hareket yukarıyı organize edecek güce ulaşamıyor, küçük mevzilerde yok olup gidiyor. Bu da parti içi demokrasinin olmadığı  var gibi göründüğü konusundaki şüpheleri tetikliyor haliyle… Yani kimse çıkıp “CHP Demokratik bir parti” gibi laf etmesin diye söylüyorum!  
 
Partinin Büyük Kurultayı’nda bir genel  başkanlık seçimi görünmüyor. KILIÇDAROĞLU tek aday olarak kurultaya gidecek gibi. Tabii şimdilik görünen bu…  Merhum Demirel’in dediği gibi, siyasette bir gün bile çok uzun zamandır.
Ama esas yarış PM’ye girmek için yapılacak.  Bu da gelecek seçimlerde milletvekili adayı olacaklar açısından daha da önemli.
 
Şimdi İzmir’i deşeleyelim mi biraz?
Deşeleyelim:
 
CHP’nin yukarıdan aşağı doğru bir örgütlenme yapısı olduğunu söylemiştik.
İzmir  MYK da 1 üye PM de 3 bilemedin 4  üye ile Genel Merkez’de temsil  edilecek… Genel Başkanın anahtar listesine girecek sayı bundan fazla değil.  Yani yarış çetin!
İzmir’de PM için çok aday var…
Sayalım onları:
Rıfat Nalbantoğlu, Murat Bakan, Zeynep Altıok, Tuncay Özkan bunların en başında geliyor…  Erdal Aksünger, Ednan Aslan  ve dahalarıyla listeyi uzatmak mümkün.  Ve hepsi de çok hevesliler… Ama kaç kişi girecek? Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesine alacağı sayı nedir? 
Diyelim PM’ye üç kişi girdi… Sadece bir tanesi MYK’ya gidebilecek! Ama hepsi de hevesli ne olacak şimdi?
PM’ye gitmek için kurultay delegesi olmak gerek!
Milletvekilleri doğal delege amma; 
Zeynep Altıok, Rıfat Naltbantoğlu  milletvekili değil. Erdal Aksürger de milletvekili değil ama PM üyesi olduğu için doğal delegedir.
Yani, hevesli iki ismin İl Başkanlığını kazanacak adayın yanında olması ve anahtar listeden seçilmesi gerekiyor.  
Yani Bir İl Başkanı adayı belirleyecekler ve çalışacaklar!  Ekipler kuracaklar veya ekiplere katılacaklar!
Peki başkan adayı kim olacak, kimler olacak?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kongreye müdahil olacak mı?
Bence olmayacak… Ama ekip arkadaşları dibine kadar kongreye müdahillerdir.
Tabiatıyla;
Soyer’in sağ kolu, Rıfat Nalbantoğlu’nun,   Zeynep Altıok ve Murat Bakan ile  İl Başkanı seçiminde müşterek hareket edecekleri görünüyor.
Ve tabii Tunç Soyer’in kongreye müdahil olmayacağını söylememiz, onun İl Başkanı olacak isim konusunda fikir beyan etmeyeceği anlamına gelmesin.  Hatta ilçe başkanları konusunda dahi fikir beyan edecektir.
 
Murat Bakan’ın Tunç Soyer  Ekibi’nin  dışında kalmak arzusunda olduğunu söyleyenler var! Bunu düşünmek aldatıcıdır.
Öncelikle Bakan’ın tabanda gücü yok. İzmir 1. Bölgeden  1. sıra milletvekili adayı olarak ismi açıklandığında tepkilerin nasıl büyük olduğunu hatırlayın!  Bu tepkiler nedeniyle  2. Sıraya alındığını unutmuş olamazsınız.
 
Yalnız şunu hemen belirtelim, Rıfat Nalbantoğlu’nun sırtında Urla Belediye Başkanı İ. Burak OĞUZ kamburu var.  Yani bu oyun içinde geçmesi gereken bazı tünellere sığması çok zor! Zira, Burak Oğuz, bu gün CHP içinde tüm zamanların en çok tepki alan belediye başkanı olmuştur. İlçede de ona olan tepkiler her geçen gün büyümektedir.  Naltbantoğlu’nun bu kamburdan nasıl kurtulacağını şahsen ben de çok merak ediyorum.
 
Rıfat Nalbanoğlu, Zeynep Altıok, Murat Bakan isimleri İzmir sermayesinin de desteğini alan isimler…   Yani bir bakıma isimlerini ortaya atmaktan çekinen ama, el altından partileri dizayn etmeye çalışan sermaye güçleri bu isimlerin CHP’de söz sahibi olmasını arzuladıklarını biliyoruz.
Gelin şimdi başka bir önemli konuya…  Tuncay Özkan!
Zat-ı Muhterem’in işi bu kez zor!
Aday çıkarmasını bir tarafa bırakın, herhangi bir ekibin içerisine alınması bile mucize olur! Dolayısıyla PM listesinde isminin olmayacağı açıkça görülüyor!  Listeyi delip dışarıdan girmesini beklemek ise kocaman bir hayal olur! Bu arkadaşımızın milletvekilleri arasında MYK şansı en az olan kişi durumunda olduğunu söylemeliyim.
Aslında  Tuncay Özkan da İzmir’de  yaptıklarıyla ayrı bir yazı ve tartışma konusudur ama… Yakında bütün bu konuları, stüdyosunu hazırlamakta olduğumuz YOUTUBE kanalında  uzun uzun tartışacağız.
Tuncay Özkan’ ın atattığı belediye başkanları Ekrem Oran, Utku Gümrükcü, Erhan Kılıç bu aşamada ne yapar nerde durur. Tuncay Özkan ile devam mı derler, yoksa saf mı değiştirirler?  Ha! Tuncay Özkan’ın yanında durmalarının bir şey değiştirmeyeceğini görürlerse  uzaklaşacaklardır. Dedim ya… Siyaset menfaat oyunudur.
 
Tunç Soyer çekirdek kadrosunda olmayan belediye başkanları ve milletvekilleri de bir il başkanı adayı çıkaracaktır şüphesiz… İsim henüz net değil…  Kıpırdanmalar var!  Peki ekipleşmeye çalışanlar kim?
Abdül Batur, Ali Engin, Mustafa İnce… İzmir milletvekili Ednan Aslan’ın bu grup içinde yer alacağını söylemek de yanlış olmayacaktır.  Bu grup Aslan’ı PM’ye taşımak isteyecektir.
 
Bunun dışında partide eski ilçe başkanlarından oluşan bir gurup daha var…
Parti emekçileri… Ve tabanda karşılıkları yüksek anacak; üst kademeyle bağlantıları yok ve tabanın sesi oluyorlar. Onlar sağ duyunun sesi olarak ortadalar.
Bu gurup geçen günlerde Bakırçay Havzası’na yaptıkları ziyaretler ile adlarından söz ettirmişlerdi. Bu gurubun hatırı sayılır destekçisi olduğunu da bilmek gerek.
Gelelim İl Başkanı kim olacak konusuna…
Bu aşamasında isimler için erken. Ama isimlerden çok ekiplerin önemli olduğunu anlatmaya çalıştım.
Ama size bir tahmin yapmaktan da kendimi alamıyorum.
İzmir  CHP İl Başkanlığı için kuvvetli adaylardan birisi Zeynep Altıok’tur.
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Engin yılmaz
    8 ay önce
    Yorumlarınıza şapka çıkarıyorum tespitleriniz o kadar dogruki bu güne kadar izmir için chp ile ilgili yazı yazıp nokta atışları nadir olmuştur malesef sayın tuncay özkan ve diger miletvekilleri ilçe bazında seçmenin degil kendi adamlarının seçilmesi için yukarıya baskı yaptılar başarılıda oldular mamafi seçmen için fiyasko üstünden bu kadar zaman geçmesine ragmen hala seçmen kabul etmemekte saygılar