CHP İLÇE KONGRELERİNDE İNCE AYRINTILAR VAR!

CHP İLÇE KONGRELERİNDE İNCE AYRINTILAR VAR!

CHP İLÇE KONGRELERİNDE İNCE AYRINTILAR VAR!
15 Aralık 2019 - 19:59

CHP’DE KONGRE SÜRECİ
CHP son 2-3 aydır kongreler ile meşgul…
İlçe kongreleri teker teker gerçekleşirken, İzmir İl için ipuçları da ortaya çıkıyor…  Mesela;  Genel Başkan Kılıçdaroğlu nun İl başkanı Deniz Yücel ile devam etme kararını Atilla Sertel Seferihisar ilçe kongresinde kürsüden söyledi.
Yani, genel başkan anlaşıldığına göre; İzmir İl Başkanı’nı belirlemiş durumda!
Tunç Soyer-Rıfat Nalbanoğlu bu açıklamanın ardından, İl başkanı adayı çıkarır mı?
Ben sanmıyorum…
Hatta özellikle Rıfat Nalbantoğlu’nun çalışmalarının duracağını da sanmıyorum.
Evet; Tunç Soyer, artık illaki, çalışmaların dışında kalacaktır… Peki Rıfat Naltbantoğlu niçin devem etsin ki?  Söyleyeyim:
 Rıfat Nalbanoğlu-Tuncay Özkan farklı kanatlarda olsallar da aslında ortak hareket ediyorlar…
Hatırlayınız 2017 İzmir il kongresinde Tuncay Özkan’ın adayı Rıfat Nalbantoğlu’ydu…  Bu ikiliye, Ağabey rolü oynayan Eski Milletvekili Bülent Baratalıyı da eklemek gerek.
Bu ekip Tunç Soyer ile veya Soyer’siz hedeflerinden şaşmayacaklardır!
Çünkü; Rıfat Nalbantoğlu-Tuncay Özkan ortaklığının nedefi; parti meclisi yolunu açmak!
Diğer taraftan, bu kongrede seçilen ekip ‘’olası erken’’ seçimde Milletvekilleri ve Belediye başkan adayları sürecini de yönetebilir.
Erken seçim olmasa da normal seçim zamanından önce bir kongre daha var…  2022 de olacak o kongre öncesi bu ara kongrede güçlü çıkıp 2022 kongresine şimdiden hazırlıklı olmak için çalışmaları Tunç Soyer e rağmen durdurmayacaklardır.
Burada artık hedef İl başkanlığı değil,   İl yönetiminde çoğunluğu almak ve Kurultay delegeliğinde olabildiğince hakim olmaktır.
*
Görünen o ki; İl başkanlığı tek adaylı bir seçime şahit olacak…  Bu nedenle ilçe kongreleri daha da önemli oldu. Rıfat Nalbantoğlu ilçe başkanlıkları için güçlü adaylar ile yarışa girme çabasını izliyorsunuzdur.
*
Seferihisar, Bayındır, Urla kongrelerine gelince
 Bayındır kongresinde 3 aday ayrıştı, ipi göğüsleyen eski ilçe Başkanı Behzat Aydilek oldu.
 Seferihisar da ise atanmış mevcut ilçe başkanı Senem Güler Solak tek aday girdiği seçimden bu kez seçilerek ilçe başkanı oldu.
Urla da durum  biraz daha farklı oldu…
Bülent Baratalı ya ayrıca bir parantez açmak gerek, şöyle ki;
Baratalı süreci Belediye başkan adayı belirlenirken ele aldı… Akrabası Burak Oğuz’u Rıfat Nalbantoğlu ve Tuncay Özkan yardımı ile aday yaptırdı, sonra belediye meclisine seçilecek yerlere, yakın ekibini yazdırıp belediye meclisinde etkin hale geldi, sıra ilçe kongresine gelince delegasyonu ele alması zor olmadı.
Ancak Bülent Baratalı Urla İlçe kongresinde farklı bir taktiğe yöneldi…
Bu seçimsiz ara dönemi  ilçe yönetim masraflardan uzak durmak ve  40 yıllık siyasi yolculukta zaman zaman  küskünlük yaşadığı partililer ile de barışmak için fırsata çevirmeyi hedeflediği  listelerden anlaşılıyor.
Baratalı’nın Urla için asıl hedefi ne peki?
2024 yerel seçimlerinde çıkaracağı aday konusunda  partililerin gönlünü almak birinci hedefi… Çünkü Burak Oğuz’un aday yapılmış ve Belediye başkanı koltuğuna oturduktan sonra aldığı tepkilerin faturası, Baratalılar’a çıkarılıyor!
Zira Burak Oğuz u aday yaptığı için çok eleştiriliyor.
 Yani kısacası Bu kongre ile 2024 de çıkaracağı adayı hem gizlemeyi hem de garantilemeyi hedeflemiş.
2024 için gizlediği aday mı kim ?
Hafızlarımızı kısaca tazelemek gerekir ise 2004 Yılında Oğlu Yusuf Baratalı aday olmuş kazanamamıştı.
2014 de Bülent Baratalı kendisi aday adayı olmuş ve aday gösterilmemişti. 
 Bu hayallerinden vaz mı geçti sizce?
*
Gelelim Urla kongresinde seçilen Özelikle İl delegelerine…
İlçe yönetim listesini Hakan Özbadur un yaptığını söyleyebiliriz ama, İl delege listesini Bülent Baratalı kendi akraba çoğunluğu arasında çözmüş. Bu aşikar!
Mesela 12 kişilik il delege listesinde Baratlının akrabası Sibel Uyar var!( Eski belediye başkanı)
Şimdiki başkan yine Bülent Baratalı’nın akrabası, Burak Oğuz da var! Eski ilçe başkanı Bahri Yalaz da var ve o da akraba…  Ve Yusuf Baratalı da var…  Diğer isimlere gelince:
Emine Kıdal Baratalı ailesi ile ilişkileri çok iyi değildi, bugün il delegesi yapıldı… Bedri GÜLE nin daha Önceleri Selçuk Karaosmanoğlu ile hareket ettiğinden Baratalı ile yolları ayrılmıştı, bugün delege yapıldığını görüyoruz. Bayrak Anu ile Baratalı ailesi son 15 yıldır ayrı kulvarda idi.
Kısacası Urla kongresinin analizi şu: Bülent Baratalı bu kongre ile gönül alıp 2024 için hazırlık yaptı… Yani kongrenin kazananı o…
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum