CHP'DE NELER DEĞİŞTİ?

CHP'DE NELER DEĞİŞTİ?

CHP'DE NELER DEĞİŞTİ?
11 Eylül 2019 - 11:28

CHP İL KONGRESİ ÜZERİNE….
 
CHP’de kime il kongresini sorsam; “Durum karışık” diyor…
Bu cevaptan anlıyorum ki; CHP’nin içindekiler; CHP’yi çözememişler.
Oysa, durum karışık filan değil.
Tam aksine durum gün gibi ortada… İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Genel Merkez bir isim belirleyecek, o isim il başkanı seçilecek ve kendisine verilen görevleri harfiyen uygulayacak… Bu kadar basit.  Yani; delege özgür iradesiyle bir seçim filan yapamayacak.  Çünkü CHP’deki devrimci  refleks kayboldu ve CHPliler bunun farkında değiller!
Bir konuya dikkatinizi çekmek isterim…
CHP Yerel seçimlerde, İç Anadolu’da bazı yerlerde ön seçim yaptı, biliyorsunuz! Peki, niçin rantın kuvvetli olduğu hiçbir yerde ön seçim göze alınamıyor dersiniz? Neden çıkar çevrelerinin istediği veya belirlediği adaylar göreve geliyor?
Bu sorunun cevabını bulduğunuzda, İzmir İl Başkanının hangi kriterlere  göreve getirileceğini de bulursunuz.
Bir hatırlatma… CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul seçimlerinin ardından ne demişti?
“İdeolojiler çöktü”
Zaten gerek Ekrem İmamoğlu, gerek Mansur Yavaş sağdan CHP ye gelmiş isimler değil mi?
 Aynı zamanda CHP artık işçilere, köylülere sırtını dayamıyor, gerek yerli gerek ise küresel sermeye ile ilişkili AKP den daha iyi durumda diyebiliriz. Artık sosyal demokrat bir söyleme sahip olmadığı açık.
Tam bir serbest piyasacı parti…
Belediye başkan aday isimleri belirlenirken, İzmir, İstanbul ve Ankara’da sermayenin desteklediği adayların ortaya çıkarılması tesadüf değil.
Şimdi il başkanlıklarında da aynı durum söz konusudur.
CHP tabanı bu işten memnun mu?
Elbette değil.
Ama entegre olacaklar mı? Elbette! Çok geçmeden, erk ile kaynaşıp, sevişmeye başlayacakların sayısı hiç de az olmayacaktır.  Veya başka bir deyişle, kimsenin bu duruma itirazı olmayacak, olamayacak! Dedim ya; o devrimci refleks kaybedildi.  İtirazlar olacak… Ama itiraz ede ede kabullenme artık CHP tabanının karakteristik yapısı oldu.
*
Geçenlerde bir yazımda, “CHP de örgütlenme maalesef yukarıdan aşağı doğru olur” demiştim.  Bu cümle durumu özetliyor.
CHP sırtını halka dayayan siyasetçilerin bertaraf edilmeye başlandığı bir döneme girdi. CHP’ye oy veren kitlelerin henüz fark edemediği bu durum, parti içinde ağırlığını hissettirir halde, büyümeye devam ediyor.
 Bir politikacı arkadaşım bana şöyle bir laf etti:
“CHP de siyasi IRGAT rolü biçilmiş guruplar vardır der. Bu guruplar çok çalışır ama bir yere asla getirilmezler. Milletvekili, belediye başkanı, belediye meclisi gibi bir göreve gelmeleri için bir ekibe dahil olmaları ya da itaat edici olmaları lazım”
İşte bu cümleler de CHP’de genelin özetidir.
 
İşin özü; örgütün kontrolü, çaresiz bırakma, mecbur kılma saikiyle yapılıyor!
Bu genel tespitler İzmir CHP ‘de  üye ve delege tabanın sosyolojisidir. Bunları ortaya dökmeden kongreleri okumanın bir anlamı olmaz.
 Gelelim İl kulislerine;
Zeynep Altıok ismi il başkanlığı yarışında en idallı isimdir. Kendisi de şu ana kadar “istemiyorum” da demedi zaten. Tunç  Soyer ve sermaye guruplarına yakın bir isimdir. Ayrıca artık CHP de Ekrem İmamoğlu gerçeği var. Yani burada yapılacak seçimlerde İstanbul ağırlığını koyacak.  Zeynep Altıok İstanbul gurubunda oldukça yakın bir isimdir.
 Bu gurupta sermeye ile iyi ilişkileri olan Murat Bakan, Rıfat Nalbantoğlu da bulunmakta. Rıfat Nalbantoğlu ve Murat Bakan aynı ekipten ve aynı sermeye desteğine sahipler. İzmir’ i temsilen CHP PM ve ardından MYK ya girmesi  en kuvvetli isimler. PM ve MYK yarışı ayni ekipten  bu ikili arasında olacak.  Ama Rıfat Nalbantoğlu bir adım önde gibi görünüyor. İl kongresi öncesi belki de şu ana kadar en net hedef ve en net  isimler bu ikilidir! Bilmem kaç kişi farkında?
*
 Ali Engin, Abdül Batur kanadı da çalışmalarını yapıyor ama, geçen haftadan bu yana henüz öne çıkan bir il başkanı ismi yok. Taban oluşturma çabaları devam ediyor.
 Deniz Yücel yeniden aday!
Ancak Soyer grubuna pek uzak bir isim.  Kendisine  Abdül Batur, Ali Engin kulvarında belki yer bulabilir!  Yücel’in durumu, bazı ilçe kongrelerinde göstereceği performansa da bağlı biraz!
*
Milletvekillerinin İzmir il ve ilçe kongrelerinde bir varlık göstermesi beklenmiyor. Belki bölgesel ataklar yapmak isteyeceklerdir ama bunlar güçsüz ataklar olmak tan öteye geçmez, sadece siyasi renklilik olur. Geçen dönem Tacettin Bayır ve eşi Tülay Bayır Güzelbahçe’de bunu denemiş  ağır bir hüsrana uğramıştı. Hatırlayın!
*
Eski İlçe başkanlarından oluşan tabanın sesi konumundaki gurubun çalışmalarına hız verdiği görünüyor. Genel merkezde net bir destekçileri yok. Bu açıdan “bağlantısızlar gurubu” olarak çalışıyorlar diyebiliriz.
Bu gurubun kendini iyi anlatması gerekiyor!
Aslında oluşumun hedefi, yukarıdan aşağıya şekillenen örgüt yapısına başkaldırıdır. Sağ duyunun sesi gibi bir misyon ortaya koyuyorlar!  En azından Devrimci reflekslerini yitirmiş partide bir umut gibiler!
İdeolojik temeli daha sağlamlaştırıp, kendilerini daha iyi anlatabilirlerse, etkili olacaklar!
Tuncay Özkan’a bağlı Çiğli, Urla, Çeşme, Buca belediye başkanlarından şimdilik sessizlik hakim. Durumdan vazife çıkarıp kazananın yanında olmak istiyorlar. Bu gurup  MAKYAVELİST  bir duruşa sahip. Yani  fayda neredeyse oradalar.
 
...
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum