CHP BEN YAPTIM OLDUM DÖNEMİNİ TERK EDİYOR!

CHP BEN YAPTIM OLDUM DÖNEMİNİ TERK EDİYOR!

CHP BEN YAPTIM OLDUM DÖNEMİNİ TERK EDİYOR!
19 Şubat 2020 - 11:43

Yerel seçimlerden buyana bir yıl geçti…  CHP’nin kalesi İzmir’de, seçilen… Daha doğrusu önümüze neredeyse atanmış gibi konan belediye başkanlarından şehir ne kadar mutlu?
Bence, CHP büyük sorunlar yaşadı, yaşıyor ve daha da yaşayacak… Yani  belediye başkanlarından bir mutsuzluk var ve bu gerçek…
Daha şimdiden gelecek yerel seçimlerin siyasi kulislerde konuşuluyor olması da bu yüzden.  Ve doğal olarak yerel seçimlere bir-iki yıl kala zaten adaylık arzuları, girişimleri, kulisleri hareketlenir.  Şimdi biraz erken gibi görünse de, kulislerde konuşulanlar belediye başkanlarından doğan mutsuzluğun aynası gibi.
En hareketli ve en çok konuşulan yer neresi?
Tabii ki Urla…  Fetö ilişkileri iddiasıyla tutuklanan Belediye Başkanı’nın yerine vekaleten Kaymakam Önder Can Bakıyor. Her ne kadar “Kayyım atandı” yaygarası yapılsa da, ilçe Kaymakamı vekaleten bu görevi sürdürüyor!
                 
Peki Urla’da neler olacak? Bu önemli, çünkü bu ilçede şimdi büyük bir siyasi hareketlilik var.
Ben öncelikle belirteyim; CHP’nin eski milletvekili, Zeynep Altıok şimdi Urla’da kuvvetli bir isim olarak öne çıkıyor. Dikkat edin Altıok, Tunç Soyer ekibinin önerisiyle sessiz sedasız kurultay delegesi oluverdi.  Ben Altıok’un parti Meclisine ve ardından MYK’ya gireceğini öngörüyorum.  
Geçtiğimiz yerel seçimlerde Zeynep Altıok’un Urla Belediye Başkanlığı için ciddi ciddi düşünüldüğünü hatırlarsınız… Hatta Seferihisar için bile düşünüldüğünü biliyoruz. İlçe Başkanı Hakan Özbadur’un da ısrarla istediği adaylardan biriydi… Diğeri ise,  Bahri Yalaz’dı…  Yani açık ifade etmek gerekirse, ilçe teşkilatı Burak Oğuz’un adaylığına şiddetle karşı çıkan tek noktaydı!
Şimdi CHP adına doğan büyük boşluğu Zeynep Altıok’un doldurması çok olası görülüyor. Bunun yanı sıra, yerel partililer de adaylık için ortaya çıkacaklardır ki; haklı olarak Urla’ya bir Urlalı’nın aday yapılması için çabalayacaklardır. Belki de Urla adayı bir ön seçimle belirlenecektir.
Bunları konuşmak için erken, hatta çok erken olabilir. Ancak Türkiye, yerel  seçimlerin de dahil edileceği bir erken seçime her an gidebilir. Bu ihtimali kimsenin göz ardı etmemesi gerekiyor.  İşte bu ihtimal bütün bunların konuşulmasını, kulislerin hızlanmasını sağlıyor.
Urla dedik… Bir de AK Parti tarafından bakalım…  AK Parti’nin Urla’da yeni bir kozu var!  Ziraat Mühendisi, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Yılmaz. Bu kulislerde konuşulan bir isim.  Hatta, Urla Belediyesi’ne eğer kayyım atanırsa, belediye başkanlığı koltuğuna oturması bile mümkün.
İbrahim Yılmaz kim?
Öncelikle saygın bir şahsiyet.  Projeci, halkla hep iç içe olan biri… Tarım kesiminde çok seviliyor…  Bir isim daha var. O da Ak Parti’nin ağır topu,  Dr. Adıgüzel Demirel. Siyaseten önünün açık olduğunu görmek mümkün.  Adıgüzel Demirel’in yerel seçimlerde aldığı oy oranını önemsemiyorum. Kişi olarak oldukça sevilen, herkesin yardımına koşan, sağlam karakterli bir siyasetçi.
Yani,  “CHP kimi aday koysa, kazanır” anlayışının yıkılmış olduğunu söyleyebilirim.  Tahminim, Ak Parti’nin Adıgüzel Demirel ile devam edeceği yönünde…
Urla’ya bakıp, bir çok ilçede olan veya olacak gelişmeleri çözmek mümkün.
Bu yazının özeti şu olmalı:
“İzmir’de CHPli kim olursa olsun seçilir” olgusu bitmiştir.
Ayrıca yeni kurulacak partilerin konjonktüre etkilerini de hesaplamak gerekir. Bu partiler, AK Parti’ye verdireceği kayıplardan daha fazlasını CHP’nin yaşayacağı bir gerçek. Yani, eğer ileriki günlerde akıllı çizgiye geri dönen bir CHP görürsek, tepeden inme adayların tarihe karışacağını söyleyebiliriz. Parti içi demokrasiye mecburi dönüş devri başlıyor!
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum