BU ÜÇGEN ÇOK KİŞİYİ YUTAR!

BU ÜÇGEN ÇOK KİŞİYİ YUTAR!

BU ÜÇGEN ÇOK KİŞİYİ YUTAR!
28 Mayıs 2022 - 09:57

SİYASETTE TÜRKİYE, İZMİR, URLA ÜÇGENİ…
 
Türkiye’de garip, garip olduğu  kadar düşündürücü gelişmeler yaşanırken, bir erken seçim beklentisinin  her geçen gün arttığını söyleyebiliriz. 
Erken seçim kurtuluş mudur?
Yoksa yeni ve farklı bir kaosun sebebi mi olur?
Erken seçim, biraz siyasetten anlayan insanların yıllardır  “olmaz, yürümez” dediği,  hala ne amaçla getirildiği anlaşılamayan, bilinmeyenlerle dolu Tek Adam Rejiminin değişmesine, ülkenin normal ayarlarına dönmesine vesile olur mu?
Erken seçim, batmış, ülke nüfusunun çoğunluğunu aç kalmak ile yüz yüze getirmiş ekonominin düzelmesini sağlayacak bir gelişmenin  başlangıcı olabilir mi?
Ya da; normal tarihinde yapılacak bir seçim!
Başka bir soru çıkıyor ortaya hemen!
İktidar, 2023 de veya daha da erken bir seçim yapmak konusunda ne kadar istekli?
Seçim zamanında yapılır mı, erkene alınır mı, ya da gerçekten seçim olur mu?
Bunlar gündelik yaşamımızda, birbirimize, kendimize sorduğumuz sorular! Ve bu sorulardan anlaşılacağı üzere bir endişeli BEKLEYİŞ, BİR BELİRSİZLİK,  söz konusu… 
Tabii böyle bir durumda, yerel siyaseti konuşmak balık restoranına girip, tarhana çorbası sipariş etmek kadar garip gelebilir size…
Amaaa; bu yazının konusu İzmir ve Türkiye’nin en ilginç ili İzmir, en garkip ilçesi Urla yerel siyaseti… Neden bu konuyu seçtim biliyor musunuz? İki nedeni var… Türkiye siyasetine girdiğimizde içinden çıkılmaz konularda boğulmak gibi bir sıkıntı var! Benim kafam kaldırmıyor diyelim… İkinci neden İzmir ve Urla’nın gerçekten çok büyük değişim yaşayacağı konusunda önemli öngörülerim olması!
Tabii, bunları genel seçimler normal şartlarda yapıldı varsayarak düşünüyorum…
İzmir artık CHP’nin kalesi filan değil… Ve bu şehirde CHP’nin seçim kazanması artık zor değil, çok zor! Efendim, bu durumu neye ve kime borçluyuz? Tabii ki, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, onun selefi Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları, CHP İl  Başkanları ve ilçelerdeki örgüt başkanları ile şüphesiz CHP’nin İzmir kalesini kaybetmesinde büyük rol oynayan yine başta Kemal Bey olmak üzere milletvekilleri… İşte sorumlular bunlardır!
İzmir için İYİ Parti ağırlığını koyacak gibi geliyor bana… Tabii genel seçimlerde alınacak sonuçlar çok önemli. Öngörüm,  İzmir’de İYİ Parti’nin birinci parti olacağıdır… Hal böyle olunca, yerel seçimlerde de ağırlığını elbette ve haklı olarak koyacaktır. CHP, İzmir’in ikinci partisi olacaktır. Ali Babacan’lı Deva Partisi, Ahmet Davutoğlu’lu Gelecek Partisi belki üçüncü ve dördüncü parti olarak varlık göstereceklerdir ama Memleket Partisinin silinip gideceği yolunda tahminimi de sizlerle paylaşayım!
İzmir belediyelerinin çoğunluğunda artık ciddi, dürüst, siyasi terbiyesi olan, politik etikler konusunda disiplinli adaylar isteniyor ve partiler bunun arayışına yönlenecekler!  Partilerin il ve ilçe teşkilatlarında da aynı durum söz konusu.
Böyle bir açıklamadan sonra, Türkiye’nin belediye başkanlığı koltuğu İÇİN EN ÇOK ADAY ADAYININ ORTAYA ÇIKTIĞI Urla’ya uğrayalım… Buradaki durum her zaman İzmir için referanstır!
CHP saltanatının burada da bittiğini söyleyebiliriz. Urla’daki siyasi aktörlerin politika mezarlığında yerleri hazır diyeceğim bana inanın… Bu genel ve yerel seçimler çoook ismi siyasi mezarlığa gömecektir. Yani siyasi mevta olacaklarını söylüyorum.
Kim bunlar?
AKP ve CHP’nin tabii ki ilçe başkanları… CHP’nin mikser takımı… Her seçimde başkan aday adayı olarak ortaya çıkıp, belediye meclis üyeliğine razı olanlar…
Peki yeni isimler kimler olur?
CHP’de şimdilik… Genel Seçimler yapılana kadar hevesli birkaç isim sayabilirim size…
İzmir Büyükşehir Belediyesi için arzuları şelale olanlar;  imar suçu işleme alışığı (Bu ifade benim değil, mahkemenin) Abdül Batur… Hiç şansı yok! Milletvekili Atilla Sertel… Tuncay Özkan… Sizce şansları var mı? Tabii yeniden arzusu ile çıldıran Tunç Soyer!
Söyleyeyim, hiçbirinin zerre şansı yok!
Gelelim Urla’ya…  Urla çok renkli ve önemli olduğundan kelli buradan bahsetmeyi önemsiyorum. Türkiye’nin en büyük rant merkezi artık bu ilçemiz… Bizim ilçemiz… Bir kahveyi 30 liraya içtiğimiz, balık restoranlarının küçük bir sofraya 3-5 bin lira hesap çıkarttığı, esnafının fiyatları kafadan attığı Urlamız!
Tabii ki belediye başkanlığının heveslisi çok… Başta ilçe Başkanı Hakan Özbadur! Gülmeyin, gerçek bu… Şansı olmadığını anlayacak ama, henüz vakit var! Baratalılar elbette her zamanki gibi iştahlı ve arzulu…  Ama artık Urla yaşayanları bu soyadının siyasetten emekli olmasını istiyor! Yani “artık yeter be birader” diyesi var herkesin… CHP aday adaylığında her dönem ortaya çıkan arkadaşlardan Murat Gül, artık CHP’de yok. Partisinden istifa etti… Hakan Özbadur’u emaneten İlçe Başkanlığına getirip, aday olamadığında koltuğunu geri almayı düşünüp boşta kalan Bahri Yalaz da artık sanırım bu işten vazgeçmiştir! Eğer gerçekten vazgeçtiyse, iyi etmiş, isabetli karar vermiştir!
İsimler değişti…
CHP’de eğer İyi Parti ile anlaşma yapılmazsa Zeynep Altıok var… İzmir İl Başkanı Deniz Yücel yine Urla için hevesli… Ve arkalardan kopup gelen Urla Esnaf Odası Başkanı Ahmet Aydınhan var! Kim ne derse desin, bu üçlüden biri İyi parti ile ortak aday çıkarılmaz ise CHP’nin başkan adayı olacaktır!
Gelelim iyi partiye… İyi bir adayla… Ama yeni iyi bir adayla İzmir ve Urla’da başarılı olmaları hiç de zor değil… 
Peki partilere bağlı olmayan kimler teklif alabilir?
Yazın bir kenara… Urla’da sol cenahın en prensipli neferi veteriner hekim Bülent İlhan, aslında ortamın gerektiği kuvvetli bir aday değil mi?
Bence öyle… CHP’de bir türlü aday yapılmayan ama halkta gerçekten karşılığı olan  İlhan, kendisine iyi bir partide yer bulacaktır…
Keza, Esnaf Odası Başkanı Ahmet Aydınhan’ı da şanslı görmek gerekir! Bence yaptığı Ankara CHP ziyareti, siyasi bir mesaj pazılının önemli parçasıydı.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum