Bıçak Sırtı Dengeler

MUTLU TUNCER

Ali Babacan’ın AKP’den istifa etmesi ile yeni kurulacak partinin izleyeceği yol haritası ortaya çıkmaya başladı

Bıçak Sırtı Dengeler

MUTLU TUNCER

Ali Babacan’ın AKP’den istifa etmesi ile yeni kurulacak partinin izleyeceği yol haritası ortaya çıkmaya başladı

Bıçak Sırtı Dengeler
10 Temmuz 2019 - 09:09

MUTLU TUNCER

Ali Babacan’ın AKP’den istifa etmesi ile yeni kurulacak partinin izleyeceği yol haritası ortaya çıkmaya başladı. En basit tanımı ile; yeni partinin Özal’ın ANAP’ının prensipleriyle kurulacağını söylemek mümkün…

Esasında Ali Babacan ve Abdullah Gül’ün hassasiyetle üzerinde durduğu bir konu var! AKP’de duydukları rahatsızlıktan kaçanlarla kurulmuş bir parti görüntüsü ortaya koymamak!  Böyle bir imajdan çekindikleri ortada… Haklılar da…

Ancak AKP’den yeni kurulacak partiye geçişler elbette, sanıldığından fazla olacaktır.   Ankara kulislerinde dönen söylentilere bakılırsa Ali Babacan; “Nasıl bir parti olacağız?” dan çok, “Nasıl bir parti olmayacağız” sorusunun yanıtını vermeye çalışacak.

YENİ PARTİ YAŞAR MI?

Türkiye’de  umutlarla kurulan bir çok partinin, kozadan çıkan kelebek gibi, ömrünün çok kısa olduğunu gördük, yaşadık, biliyoruz. Ali Babacan ve Abdullah Gül’ün korktukları en önemli nokta burası. Bu nedenle sonbahara kadar partinin tabanını güçlü bir şekilde oluşturmak istiyorlar. Ancak, her ne kadar, AKP’den kopanlarla kurulmuş bir parti havası vermemek için çalışsalar da, işin aslı, yeni kurulacak partinin tabanını AKPLİLER oluşturacak.

GRUP KURABİLECEKLER Mİ?

Ali Babacan’ın partisinin mecliste grup kurmasının ne kadar önemi var? Bu sorunun cevabı, aslında kişiye, fikirlere, anlayışa göre değişir… Bana sorarsanız, hiç önemi yok ve zaten böyle bir gayret içine girilmesi yeni partinin, imajı açısından faydalı değil zararlı olacaktır. Yani benim fikrim, AKP’den geçecek milletvekilleri ile mecliste bir grup oluşturma girişimi, Ali Babacan’ın kuracağı partinin, yaşam şansını azaltacaktır.  Nedenlerini söylememe gerek yok.  Öte yandan AKP, mecliste partilerin grup kurma sayısını da yükseltme çabasında olduğunu biliyoruz.

TURGUT ÖZAL MODELİ

Ali Babacan’ın Turgut Özal’ın ANAP’ını örnek almış olması, dört eğilimi kucaklamak istemesi, siyasi yelpaze açısından yeni bir renk olabilir. Ancak daha önemli bir konu; “Başkanlık” veya “Tek Adam Rejimi”  döneminin bitirilmesine  yönelik söylem ve arzular geliştirmek zorunda oldukları…  Kısaca ne olursa olsun, yeni partinin AKP içinden çıktığı imajını yıkamayacakları gerçektir. Öyle ise; AKP’yi açık ve net eleştirmeleri, yanlışlarını ortaya dökmeleri gerekecektir. Türkiye’ye uymayan TEK ADAM rejimi, ADALETE GÜVEN, EKONOMİ, İNSAN HAKLARI, EŞİTLİK, YOLSUZLUKLAR, AĞIR VERGİLER, ÖZGÜRLÜKLER… Yeni partinin ana başlıkları olacaktır.