ANITKABİR'E GİDİN, ANMA ORADA OLUR!

ANITKABİR'E GİDİN, ANMA ORADA OLUR!

ANITKABİR'E GİDİN, ANMA ORADA OLUR!
04 Kasım 2019 - 20:45

Seçim öncesinde konuşmalarına “Laiklik” kelimesinin yazılmasından rahatsız olup, benimle bu konuda tartışıp “Biz laik olmayanlardan da oy alacağız” diyen Urla’nın ünlü Belediye Başkanı Burak Oğuz; ilçenin 25 Belediye meclisi üyesi ve eşleri ile birlikte 10 Kasım’da Belediye kesesinden Selanik’e uçuyor!  İşte Atatürkçülük bu…
Bunca zahmete girip beş dakikalık bir tören için Atatürk’ün doğduğu eve gitmek, ne naif, ne kutsanası bir faaliyet… Birkaç saat önce belediye meclisinden “Oy birliği” ile karar geçirdiler!  Uçak, yeme içme ve konaklama masrafları Urla Halkının cebinden, yani belediyeden çıkacak!
Anma kafilesi; Cumartesi günü bir otelde konaklayacak, muhtemelen o gece tavernalarda “Sirtaki” oynayıp, uzo içip, Pazar günü büyük anma için istirahate çekilecekler ki; zinde olsunlar!
Oysa; benim bildiğim; ölüm günlerinde anmalar mezar başında yapılır. Kimse, anılan kişinin doğduğu eve gitmez! Ama Selanik’e gidecek kaç belediye varsa, işi sıkı tutmaya kararlılar, öyle anlaşılıyor.  Doğumundan ölümüne kadar Atatürk’ü anmak azmindeler!  Selanik’ten dönüşte, Ankara’ya da gideceklerdir eminim! Yoksa faaliyet yarım kalır!
 
Gidecek olanlara tavsiyelerim var. Şimdi bunlar Atatürk’ün evini görecekler diye, heyecandan araştıramazlar,  Cumartesi günü peynir ekmek yemeye mahkum olmasınlar.  Selanik, Salaş meyhaneleri ile ünlü… Bazagiazi var mesela… Mezeleri şahane… Mirovolos Simirni var… Daha da güzel bir yer. To Eliniko var, tabak kırarsınız… 10 alçı tabak 5 Euro… Kazaviti diye bir yer var, kime sorsan gösterirler… Sabaha kadar dans… Yani insan bu tavernalarda öyle kaptırır ki kendisini, döndükten bir hafta sonra bile Sirtaki oynamayı sürdürür…
Öyleyse, hayırlı geziler…
 
Şimdi, işin şakasını bir tarafa bırakalım…  Gerçeklerle yüzleşelim… Ölüm yıldönümlerinde anılan kişinin doğduğu eve gidilmez, mezarı başına gidilir… Neden Burak Oğuz ve meclis üyeleri ve dahi, hangi belediye böyle bir faaliyet yapıyorsa, Ankara’ya Anıtkabir’e gitmiyorlar?
Gitmezler! Çünkü, Ankara’da bir halt yok…  Üzerine para versen, gidecek adam bulamazsın. Kiminin anası hastalanır, kiminin danası kaçar, kiminin ayağına yorgan düşer, kimin dedesi ölür!
Ama Selanik’te anma teklifi oy birliği ile…  Atatürk bahane, gezi şahane…
 
Yahu ayıptır… Kim gidecekse bu geziye, yazıklar olsun… Hangi Belediye böyle bir faaliyeti oylayıp meclisten geçirdiyse, utansın.  Millet evine götürecek ekmeği zor bulurken… Ekonomisi her geçen gün insanların yaşamını zorlaştıran bir ülkede… Bu ne israftır yahu? Kendi cebinizden gitseniz, belki bu geziye bir anlam yüklenebilirdi ama, şimdi herkes biliyor ki; amaç turistik seyahat…  Ayıptır, günahtır…
Hele, seçim kampanyalarının parasını ödememek için kıvırtacak kadar pinti olan, hak yemeyi, kendisine, “bedavacı” dedirtmeyi göze alan, küçük bir kıza “Kazanırsam sana çikolata alacağım” sözünü verip, o çikolatayı bile başkasının parası ile aldıran Burak Oğuz, belediyenin parasını çar çur etmeye gelince ne cömert oluyor değil mi?   
Peki hiç vicdanlı bir meclis üyesi yok bu belediyede?
Peki hiç mi gerçek Atatürkçü yok ki; “Birkaç otobüs tutalım, gençleri, çocukları Anıtkabir’e götürelim” fikrini ortaya atsın?
Bir tane vicdanlı insan yok mu ki; “Halkın parası ile böyle saçma bir gezi yapmayalım” diyebilsin?
Yiyin efendiler!
Bedava sirke baldan tatlıdır. Ama Atatürk’ü anmak gibi bir bahaneye ne ben, ne de bu halk inanır!
Yazıklar olsun size.   Urla’nın malı deniz!
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum